9. srpna 2014
„Madam, jste okouzlující, pošlete mi adresu svého oblíbeného květináře, rád bych vám poslal kytici vašich nejoblíbenějších růží.“ „Cartier, pane.“

I tak lze odpovědět na kompliment. Právě jste zrudly a namítáte, že na každou poklonu odpovídáte: „Ale né, ztloustla jsem. Kdepak, ty šaty jsou z druhé ruky. Nepřechval mě!“? Děláte chybu! Poradíme vám, jak lichot­ky přijímat elegantně, sebevědomě a s vtipem. Jako pravé dámy.
 
Chovejte se jako by nic
Neodmlouvejte, nesnažte se vyvracet tvrzení. Nejjednodušší pravidlo: poděkujte. Právě vám kolega pochválil nové šaty? Stačí se usmát a prostě prohlásit: Děkuji. A jede se dál.
 
Nenechte se zaskočit
Nenechte se zaskočit. V jednoduchosti je krása a podobná odpověď vám pomůže vyvléknout se z nejrůznějších situací. Poklona totiž nemusí být vždy příjemná ani upřímně myšlená. „Nedávno jsem debatovala s jedním kolegou, který se mi snažil vnutit svého kamaráda jako spolupracovníka. Neměla jsem nejmenší zájem toho člověka přijmout. Kolega, evidentně se dom­nívající, že mě obměkčí, mi v půli diskuse vysekl poklonu: Vám to ale dnes výjimečně sluší, jste taková vyletněná. Prosté „díky“ a mé pokračování v započaté diskusi ho, myslím, pořádně zpražilo.“

Buďte vtipná
Pokud máte jazyk dostatečně nabrouše­ný a ten, kdo vám složil poklonu, není osoba vážená, můžete zkusit žertík. „Jste opravdu vtipná.“ „Ano, říká se to o mně.“ Varování: Slabší povahy může podobná odpověď trochu vyvést z míry. Ty silnější se naopak zasmějí a utvrdíte je v jejich mínění. Ať už bylo myšleno upřímně, nebo ne.