5. srpna 2014
Věříte, že je to ten pravý, ale vzápětí přijde studená sprcha. Proč nemůžete najít muže, s nímž by vám bylo skvěle?

Dvaatřicetiletá Karolína měla několikrát pocit, že potkala partnera, který se k ní hodí. „Na začátku se vždycky vznáším na obláčku a můj vyvolený mi připadá dokonalý, jenže pak vyjde najevo něco, co mi srazí růžové brýle z nosu. S jedním bývalým jsem si skvěle rozuměla do chvíle, než se ke mně přistěhoval s trojicí svých buldočků s tím, že s námi budou spát v posteli. Smrděli tak, že jsem mu jednoho dne dala ultimátum: ,Buď oni, nebo já.‘ Vybral si psy a mně se ulevilo.

Další byl zábavný, měl doktorát z filozofie a skvěle se s ním povídalo o filmech a knížkách, ale jeho největším snem bylo vzít si do pronájmu horskou boudu a provozovat v ní penzion. Když mě začal přemlouvat, abych praštila s prací a šla do Beskyd péct turistům palačinky, prchla jsem. Můj poslední objev byl pro změnu hudebník, chodil spát ve čtyři ráno, ale já jsem skřivan, takže jsme se skoro nepotkávali. Vím, že každý má svoje slabiny, ani já nejsem dokonalá, ale mám svoje nároky a chci k sobě toho nejlepšího parťáka,“ krčí rameny Karolína. Třeba taky víte, jaké by měl váš snový muž mít vlastnosti a jak by měl vypadat. Nejste ale zbytečně náročná, když se odmítáte smířit s kompromisem?

Vrabec v hrsti
„Ujasnit si předem, koho po svém boku chcete, se vyplatí,“ ubezpečuje psychoterapeutka Martina Frintová z pražské poradny Santea. „Na čem vám záleží, co od vztahu očekáváte, abyste byla spokojená? Čeho byste se naopak bez problémů vzdala a co jste ochotná tolerovat?“ Když sníte o ideálním muži, zvyšujete tím šanci, že ho poznáte, až půjde kolem. Určitě je lepší čekat na „pana Dokonalého“, než se chlácholit, že neuspokojivý vztah je lepší než nic. „Člověk přitahuje protějšky podle toho, co sám považuje za dosažitelné a možné,“ vysvětluje psychoterapeutka Tara Springett v knize Vaše spřízněná duše (vydalo nakladatelství Hodná holka). Někdy se svého snu vzdáváte zbytečně brzy.

„Řekla jsem si, že musím být realistka,“ popisuje třicetiletá Linda. „Petra nezměním, ale hledat jiného partnera by zabralo moc času, a toho už tolik nemám. Takže s ním zůstávám, i když si vlastně rozumíme jenom v posteli.“ Brzdit vás můžou také názory přátel a příbuzných, kteří tvrdí: „Jsi moc náročná,“ nebo: „Budeš vybírat, až přebereš.“ Když jim uvěříte, budete dál ztrácet čas s nevhodnými muži a přestanete hledat toho, s nímž vám bude dobře. „Toužíte-li po úžasném partnerovi, nesmíte se nechat odradit ani bídou vztahů, které vídáte kolem sebe,“ zdůrazňuje Tara Springett. „I kdyby nikdo z vašich přátel nevěřil, že spokojený život v páru je možný, můžete jim i sobě dokázat opak.“