12. prosince 2010
Když správně odpovíte na nejhorší chytáky, přijímací komise si vás zamiluje.
1 / 2

Jestli se chcete zapsat do notesů personalistů jako hvězda dne, musíte jim naservírovat přesně taková prohlášení, jaká od vás chtějí slyšet. Máte jenom jednu šanci, a když ji promarníte, dveře na vysněné místo se vám zabouchnou před nosem. Řešení: Připravte se na záludné a složité otázky. „Zaměstnavatel jimi někdy zkouší, jak reagujete na méně příjemné situace,“ vysvětluje personalistka Alena Kořínková z agentury LMC. Uvolněte se a suverénně vraťte smeč na protivníkovu polovinu hřiště.

„Jak si představujete ideální zaměstnání?“
Spolkněte věty typu: „Hodilo by se mi služební auto, levné stravenky a pracovní doba maximálně do čtyř.“ Raději nadšeně popište náplň práce, o niž usilujete.
Povězte: „Chtěla bych pracovat v týmu a mít kolem sebe hodně lidí,“ anebo „Líbilo by se mi, kdybych mohla prosazovat své nápady.“ Pozor! Máte šanci ukázat, že se vyznáte v oboru a víte, co se po vás žádá.

„Hodláte brzy otěhotnět?“
Tahle otázka je naprosto nekorektní. Pokud vám ji personalista položí, je to hulvát. A vy máte možnost mu odpovědět jako každému hulvátovi, případně se ho s úsměvem zeptat, zda hodlá otěhotnět on. Z téhle otázky ale také můžete vyčíst pozitivní sdělení, že o vás má firma zájem na delší dobu. V tom případě odpovězte zdvořile, ale neurčitě. Pravdu si nechte pro sebe, i kdybyste už byla těhotná. „Místo přímé odpovědi takového člověka ujistěte, že vás práce, o kterou usilujete, baví a chcete se jí co nejvíc věnovat. Můžete dodat, že v průběhu příštího roku nebo dvou neplánujete žádnou změnu,“ doporučuje personální poradkyně Marcela.

1 / 2