29. dubna 2014
Srdci a krevnímu oběhu nejvíce škodí stres. Kdo naopak chce, aby jeho srdce šlapalo jako hodinky, měl by intenzivně milovat. Láska je elixírem zdraví.

Většinou nás ponechávají vědecké výzkumy z oblasti medicíny v klidu. Pozornost jsme tak ještě ochotni věnovat zprávám typu ptačí chřipka nebo SARS.  V ten moment se člověk zastaví, přikrčí se a rozhlíží se s podezřením kolem sebe. Třikrát denně si pak měříme teplotu, a nebo nastupuje nevraživost vůči všem opeřencům. Naše vlastní zdravotní problémy jsou ale většinou někde jinde. Jsou přízemní a hned vedle nás. A zpravidla jsou banální nebo všední.

Navíc, v mnoha případech máme řešení pouze ve svých rukou. Stačí se jen zastavit, zhluboka se nadechnout a přestat si konečně brát k ‚srdci‘ všechny ty každodenní starosti. Vůbec největším strašákem je pro náš kardiovaskulární systém a srdce stres, hektický životní styl, kouření, obezita a také malá míra schopnosti se radovat. Máte pak dvě možnosti: Buďto se svěříte do péče lékařů a budete polykat prášky, nebo zkusíte účinnou prevenci – a sice lásku. Nejlepším lékem na srdce je totiž právě láska.

Silná, intenzivní, jež léčí jako hřejivý balzám a působí i jako prevence s báječnými výsledky. K tomuto závěru došel tým kardiologů z Vanderbiltovy univerzity v americkém státě Tennessee. Zdejší kardiologové se zaměřili na zdravou i nemocnou populaci. Pátrali po tom, co srdci prospívá a jak se jedinec co možná nejdéle udrží v kondici a zcela fit. Jejich recept zní pro nás, medicínské laiky, naprosto neuvěřitelně. Je návodný a nevyžaduje ani minimální štvaní se po nemocnicích nebo ambulancích zdravotních praktiků. Chcete být zdraví? Mít energii, optimismus a sílu? Nestěžovat si na ‚slabé‘ srdce? Tak milujte a buďte milováni! Být zdravý, to znamená být zamilovaný!