30. listopadu 2010
Co vás čeká, když se vám do vztahu vkrade nevěra? Kdo si zaslouží druhou šanci a kdy raději začněte znovu – s jiným?

Seděla jsem na schůzce s cosmo konzultantkou Petrou Meisnerovou a ani nedutala. Petra mi vyprávěla příběh jedné klientky. Obrátila se na ni máma dvou dětí, jejíž manžel si v práci našel blízkou kamarádku a toulá se s ní po lese, kdykoliv ona jede s dětmi k rodičům. Chtěla vědět, jestli odbornice na vztahy taky považuje takové chování za nevěru, a měla by mu tedy sbalit kufry. Zajímalo mě, co jí psycholožka radila. Znám řadu dvojic, které se rozešly kvůli nevěře, a rozchod provázely emoce jako z Války Roseových. I jen samotné pomyšlení, že by vás přítel podváděl, vám nejspíš dokáže stáhnout hrdlo. „Nevěra narušuje intimitu ve vztahu a otřese naším životem i sebevědomím,“ tvrdí psycholožka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů. Vážně ale po nevěře musí dojít na rozchod? Obě odbornice na partnerské vztahy mě překvapují stejnou odpovědí: nemusí. Někdy.

Konec pohádky

„Nejvíc mě děsí, že se zničehonic dozvím, že mi byl Petr nevěrný, a náš krásný vztah skončí,“ svěřuje se čtyřiadvacetiletá Martina, která nevěru považuje za důvod k rozchodu, protože „už by to pak nebylo jako dřív“. A má pravdu. Žádné pohádky nepočítají s tím, že by princ milou podvedl a ona mu to musela odpouštět. Takže když ke zklamání dojde, opravdu už nebudete moct tvrdit, že vaši lásku nic nezkalilo.

„Nevěra se nedá zapomenout, jen odpustit a vy se jí po čase možná přestanete trápit,“ poznamenává Petra Meisnerová. Příroda nás obdařila silnou potřebou bezpečí, kterou uspokojuje pevný vztah, ale také zrádnými sexuálními pudy. Ty mužům velí vystřídat co nejvíc samiček, aby šířili svůj genetický kód, a ženám najít pro děti dárce kvalitních genů a spolehlivého živitele, což většinou bývají dva různí muži. Ani jedno pohlaví tedy není předurčené k monogamii.

„Z 1154 lidských společenství popsaných historicky či kulturně antropologicky je téměř tisíc polygamních. A ze 4000 druhů savců taky vytváří trvalejší dvojice jen několik desítek druhů, třeba netopýři, tuleni či lišky,“ píše v knize Nevěra a její zvládání Laura Janáčková. Šance, že se váš partner nebo vy sama někdy dostanete do pokušení, je tedy vysoká. Co když mu jeden z vás podlehne? Stojí za to odpouštět?