6. září 2013
Najednou si nerozumíte. Každý myslíte na něco jiného. Anebo na sebe nemáte čas. Je to vždycky pro lásku špatně?

Nedávno jsem si prohlížela školní fotky a pohledem zabrousila na Darinu. Smíška s umaštěným culíkem. Pár dní nato mi na mobilu pípla SMS z neznámého čísla: „Planuju sraz, muzu s tebou pocitat? Darca.“ Že by telepatie?! Když jsme se pak daly do řeči, suše oznámila, že se vdala, pracuje na volné noze a předělává podkroví. O jejím muži ani zmínka! Pokusila jsem se z ní vypáčit víc, ale zatřásl se jí hlas: „Víš, Michal odjel do Holandska. Na roční stáž, už je tam tři měsíce. Přeju mu, že je úspěšný, jenže jsem o nás měla jiné představy. Vpálil mi například, že zatím rodinu zakládat nechce.“ Samozřejmě, že jsem na kamarádčin problém neměla univerzální klíč (kromě rady, že by se měla s manželem KDEKOLIV urychleně vidět a začít věci řešit). Všude se dočtete, že v lásce rozhoduje dinosauří porce tolerance, ale nikdo vám už nesdělí, co dělat, když každý ladíte jinou frekvenci. Míjíte se. Plivete slova, kterým polovička rozumí, jako byste na něj mluvila čínštinou a on na vás svahilštinou. Znamená to, že se k sobě nehodíte?

Když se rozcházíte v plánech do budoucna
Jak to, že důležitá témata Darina se současným chotěm neprobrala ještě před tím, než si vyměnili prstýnky? Anebo měli každý na začátku vztahu úplně jiné představy o budoucnosti? Michalův výbuch nejspíš vyvolalo víc faktorů. Tereza Zahrádková, psychoterapeutka z pražské poradny Santea, seberozvijeni.cz, „náhlou“ kolizi v představách vysvětluje následovně: „Často se začnou partneři míjet z důvodu, že vzájemné odlišnosti na začátku přehlížejí. Vybírají si protějšek podle vzhledu, sympatií a příležitosti. Bohužel už nevěnují pozornost tomu, jaké má potencionální manžel/ka zájmy, co je za osobnost. Postupem času, ať chtějí či ne, se individuální potřeby klubou na povrch.“

Také je dobré si uvědomit, že se vaše láska postupně proměňuje stejně jako životní plány. Snili jste spolu třeba o životě v Praze. A dnešní realita? Už při pouhém vstupu do přecpané tramvaje se vám stahuje žaludek, zatímco váš drahý si bydlení ve velkoměstě dál pochvaluje. Jak z toho ven? „Tady hraje velkou velkou roli kompromis nebo rozmyšlení, zda najdete schůdný, i když třeba jiný cíl, nebo se vaše cesty nadobro rozejdou. V páru můžete mít samozřejmě odlišné názory, které jsou pro druhého inspirací, obohacením, ale neměly by vás nutit k jednostrannému přizpůsobení se,“ varuje psychoterapeutka. Zlaté pravidlo: Nepřizpůsobujte se příliš. Pokud začnete mít pocit, že vám přítel nenápadně diktuje život, zbystřete!