2. září 2013
Život vaší nejlepší přítelkyně nabral jiný směr a všechno jí teď vychází. Proč se ale z jejích úspěchů nedokážete upřímně radovat? A je možné jedovatou vlastnost zkrotit a využít ve svůj prospěch?

Sedmadvacetiletá Leona vypráví o svém přátelství s Anetou: „Poprvé jsme se potkaly v prváku na gymplu. Hned se z nás staly spřízněné duše. Podobně jsme vypadaly, oblékaly se a líčily ve stylu etno. Obě jsme také v nedávné době přišly o někoho velmi blízkého a naše pouto posilovala i komplikovaná rodinná situace, oběma se nám totiž rodiče rozvedli.“ A pokračuje: „V šestadvaceti se ale Aneta seznámila s Tobiášem. V kině, kam jsme vyrazily spolu! A tím naše přátelství téměř skončilo. Zatímco ona se svým milým létala na exotické dovolené, kupovala dům a plánovala zasnoubení, mě vyhodili z práce, můj milostný život byl katastrofální a do toho všeho jsem si zlomila nohu. Aneta se mě sice stále snažila vrátit do svého života, několikrát mě zvala na večeři do naší oblíbené restaurace, ale já vždycky odmítla. Prostě se mi nechtělo nad sklenicí vína poslouchat, jak jí všechno vychází, zatímco já se trápím. Přiznávám, záviděla jsem jí.“

Pražská psycholožka Alexandra Hrouzková, www.mylifestudio.cz, ale uklidňuje tvrzením, že záchvaty závisti jsou naprosto běžné. „Většina z nás někdy jiné ženě něco záviděla, třeba postavu, pleť, profesní postavení, finance, partnera, přátele. Občasný pocit závisti nám ukazuje, co bychom také chtěly a co v mnoha případech můžeme mít, když se na to zaměříme,“ vysvětluje expertka a povzbuzuje: „Nic nepotlačujte, ale naopak to využijte ke svému poznání sebe samé a vlastnímu rozvoji.“

Kyselá jako šťovík
„Musím se přiznat, že jsem vyloženě alergická na Anetiny obrázky a komentáře na Facebooku. Lajků za své příspěvky se ode mě nikdy nedočká. Je nuda pořád sledovat vysmáté obličeje Anety s Tobiášem. Nejsem obzvlášť hrdá na své pocity a přiznávám, že se našemu osobnímu setkání vyhýbám. Mám totiž strach, že na mně pozná, jak moc jí závidím,“ líčí upřímně Leona. Jak se vypořádat s návaly kyselosti, které vůči kamarádce pociťujete?

„Pokud vás závist spíš sžírá, než stimuluje, je dobré zamyslet se nejen nad úspěchy společnice, ale i nad svým vztahem s ní. Do kdy vám přátelství fungovalo? Kdy to začalo skřípat? Co se změnilo? Čeho kamarádka dosáhla a vy ne? Vaše závist pramení z jednoho hlavního směru – ona je v něčem úspěšná. A vy jí to nedokážete přát, neumíte se s ní z toho radovat, protože vy jste ničeho v dané oblasti nedosáhla, a přitom jste pravděpodobně začínaly na podobné startovní čáře. Určitě se ale pokuste vymyslet, jak můžete dosáhnout úspěchu i vy, respektive v čem zazáříte. Jedině tak se návalů kyselosti zbavíte,“ radí Alex. Funguje to jako povzbuzující adrenalinová injekce, která v žilách rozproudí touhu po vyšších výkonech. Ale pamatujte si, že ve chvíli, kdy začnete vyšilovat a napadat svou přítelkyni, bude na pokání pozdě.