2. července 2013
Snížili vám plat, bojíte se o místo a úzkost už se vám vplížila i do vztahu. Zastavte ji! Tyhle triky píchnou vaší lásce v krizi podpůrnou injekci.

Svého partnera milujete a je vám spolu dobře – až na to, že stále častěji přemýšlíte, kdo z vás zatáhne útratu v restauraci, občas se pohádáte kvůli nezaplaceným složenkám a úplně jste se přestali bavit o vysněné dovolené v Austrálii. Jestli se v předchozí větě poznáváte, nejspíš na vaši lásku dolehla ozvěna hospodářské krize. Kdykoli zapnete televizi nebo otevřete noviny, vyvalí se na vás další zvěsti o krachujících firmách, snižovaných platech a lidech, kteří přišli o práci a teď nemůžou splácet úvěry či hypotéky. Není divu, že máte nervy na pochodu a zlaťáky jsou pro vás důležitější než kdy dřív. Vaše láska ale nemusí krachovat spolu se světovými burzami. Ujasněte si, jak vám krize orazítkovala milostný život a jak před ní můžete svou lásku ubránit. Díky následujícím tipům bude váš vztah pevný jako žula bez ohledu na finanční situaci.

1. dopad krize: Milý je na dně
Jestli váš přítel přišel o místo nebo mu snížili plat, nejspíš teď uvažujete, že byste měla začít platit víc než jen polovinu společných výdajů. Partner přece nemůže za to, že mu v peněžence fičí severák! Odborníci na finance ale varují, že když si začnete hrát na živitelku, můžete vztahu uškodit. Možná vám tenhle názor zní staromódně, ale většina chlapů pořád ještě věří, že by měli být schopni uživit nejen sebe, ale i svou vyvolenou. Pokud jim příjmy poklesnou, smrskne se jim i sebevědomí. Když drahému velkoryse nabídnete, že zatáhnete společný týden v Itálii i za něj a o nájem se samozřejmě také postaráte, uštědříte jeho egu pořádný kopanec. Raději zchudlému parťákovi pomáhejte nenápadněji: třeba ho občas pozvěte na večeři nebo do kina. Nejvíc vztahu prospějete, když budete platit za zábavu (přinesete z půjčovny DVD, koupíte lístky na koncert, objednáte domů pizzu, zaplatíte vstup na koupaliště). Milý přestane před každým rande umírat hrůzou, že vymyslíte drahou zábavu, kterou si nemůže dovolit, a hned bude mnohem uvolněnější. Nebojte se o jeho finanční situaci mluvit, ale neztrapňujte ho větami typu „Neboj, já se o tebe postarám.“ Jednoduše povězte: „Jdeme do bazénu, zvu tě,“ a trvejte na svém. „Když Aleš přišel o místo, najednou nechtěl vůbec nikam chodit,“ poznamenává devětadvacetiletá klavíristka Lenka.

„Připomněla jsem mu, že dva roky pořád zval on mě, tak teď pro změnu budu zvát já jeho. Naštěstí to pochopil.“ Možná jste začala chodit se sebevědomým, dobře zajištěným mužem a teď vám vadí, že máte doma nejistého chuďase. Jestliže vám partnerovo úspěšnější já bylo sympatičtější, neznamená to, že jste špatná přítelkyně. Neměla byste se ale v nespokojenosti rochnit, povyšovat se nad drahého nebo se proměnit v kus ledu. Hospodářská krize může zasáhnout i ty nejschopnější lidi; není to automaticky jejich chyba, že se ocitli na dlažbě. Až ve vás příště začne bobtnat vztek, připomeňte si okamžik, kdy jste k partnerovi naposledy cítila obdiv. „Strašně mě žralo, že Petrova firma najednou nemá dost zakázek, takže musíme zrušit dovolenou v Chorvatsku a pojedeme místo toho jenom na chalupu,“ přiznává šestadvacetiletá asistentka Aneta. „Byla jsem na něj čím dál víc naštvaná, a dokonce jsem začala uvažovat o rozchodu. Pak jsem si najednou vybavila, jak jsme s Petrem kdysi našli v parku pár dní staré kotě a on se rozhodl, že se ho ujme, dvakrát za noc k němu vstával a krmil ho mlékem z kapátka. V tu chvíli mi došlo, že chodím s nejhodnějším chlapem na světě – bez ohledu na to, kolik vydělává.“ Můžete si také vybavit situaci, kdy vám milý pomohl nebo se o vás staral – třeba vám nosil pomeranče, když jste byla nachlazená. Dojde vám, že teď byste měla být oporou vy jemu a že si vaši snahu zaslouží.