27. dubna 2013
Váš vztah se rozpadl. Emoce jsou silné a negativní, to je pochopitelné. Přepnete někdy z modu „válka“ do modu „mír“?

Proč je to potřeba? Třeba kvůli vaší čisté karmě – kdyby opravdu fungovala tak, jak bývá popisována, všichni ti, s nimiž vedete tajnou nebo otevřenou vnitřní válku, by vám to v následujících inkarnacích náležitě „osladili“. Představte si třeba, že se vám bývalý partner, se kterým jste nejvíc na kordy, v příštím životě narodí jako syn… I kdyby teorie špinavé karmy byla jen bájnou halucinací, vezměme na pomoc selský rozum – války jakéhokoli druhu lidem, kteří chtějí žít normální spokojené životy, příliš neprospívají. Co se děje ve válce? Veškeré peníze, tedy energie státu, který bojuje, jde do zbraní, výcviku armády a vymýšlení strategií. Lid strádá a trpí.

S emočními bitvami je to stejné. Přicházíte v nich o energii, o vaši sílu, která by se jistě hodila jinde. Hněvem si blokujete tok vaší energie a věda, psychologie a medicína čím dál detailněji sledují souvislost mezi emocemi a tělem. Přečtete-li si knihy, které se zabývají etikoterapií, tedy dávají do souvislosti to, jak emočně žijeme, s naším zdravím, dočtete se, že s hněvem na partnery a nedořešenou agresivitou mezi bývalými partnery bývá příčinně spojeno mnoho nemocí – od těch mírnějších, jako jsou například záněty nebo cysty na ženských orgánech, až po ty velmi vážné, jako jsou rakovina prsu či děložního čípku.

Růže a meče

Film Válka Roseových jste určitě viděla. Stojí za to se na něj podívat znovu. Většina z nás ví, nebo tuší, že agresivita a nenávist, které leckdy provázejí rozchod, nejsou příjemné a berou nám vítr z plachet. Jenže když se to stane vám, najednou neumíte svůj hněv ovládnout. Neumíte se nezlobit. „Jak na něj můžu nebýt naštvaná,“ plakala nedávno do telefonu má čerstvě „agresivně“ rozešlá kamarádka.

„Choval se jako prase. Některý věci prostě nejdou odpustit. Budu ho radši s chutí po zbytek života proklínat až do patnáctého kolena a bahnit se ve svém smutku a nenávisti…“ a vyjmenovala deset věcí, které byste nikdy v autobiografii roztomilého a mírumilovného vepře nikdy nenašla. Ten muž ji nechal dva roky makat na svých latifundiích, nic jí nikdy nedal, ještě si velmi nestoudně bral její peníze. V jeho džínách našla xkrát seznam holek ze seznamky, za kterými jezdil souložit. Vždy slíbil, že už je to naposled. Šrámy a emoce, které rozchod provázejí, jsou příliš hluboké, abychom mohli partnera, který nás poškrábal, milovat, odpustit mu, nebo aspoň k němu zachovat neutralitu.