26. dubna 2013
Trávíte část pracovní doby na facebooku? Když šéf v pátek po obědě zmizí, balíte to taky? Hodíte se oficiálně marod, ale jdete pařit? Od nynějška si dejte trochu víc pozor!

Je úterý, tři odpoledne. Máte po poradě, šéf běsnil a zaříkal vás, že se odpoledne musí začít makat na nabídce pro německého klienta. Podklady ale stejně ještě nepřišly, tak neztrácíte čas a řešíte jiné záležitosti –  wellness pobyt na Slevomatu, zatímco na liště počítače na vás zeleně mrká chat na Facebooku. Na hlavní stránce si navíc všimnete, že sám šéf, kterého máte také v profilu mezi přáteli, si právě aktualizoval album z dovolené. Pokračujete tedy v odpočinku. Svou část práce na nabídce stejně zítra doděláte, takže co se může stát?

Nic, dokud nešlápnete vedle nebo dokud se vás velitel nebude chtít zbavit! Nejvyšší soud totiž nedávno rozhodl, že surfování na internetu v pracovní době platí za zvlášť hrubé porušení kázně – a je tedy důvodem k okamžitému zrušení pracovní smlouvy. Bez odstupného. Takhle potupně musel svůj flek opustit Čech z jindřichohradecké pily, který měsíčně trávil až sto tři hodiny prohlížením webů, jež nesouvisely s prací. V podstatě tak odpracoval jen osm dní z jednadvaceti a nepomohlo mu ani tvrzení, že nadřízený neměl právo jeho soukromí kontrolovat. Ano, do soukromého e-mailu se dívat nemá, výpis navštívených stránek si však šéf prohlížet může! Tíží vás svědomí nebo strach, že dostanete padáka, když se hned neodpojíte ze Skypu? A víte, že možná porušujete pracovní zákoník i jinak?

Na nákupy?
Z doby, kdy jsem pracovala na Můstku a na oběd se chodilo do kavárny Arco přes nákupní zónu Na Příkopech, mi v paměti utkvěly dvě kolegyně, které během slev nepřišly z žádného oběda bez narvaných tašek. Vracely se za tři hodiny a následující dvě hodiny si věci zkoušely před mužskými kolegy, které „fascinovalo”, že pásek za tisíc korun ulovily za stovku. Slíbily mi, že mě vezmou na lov,  dovlekly mě do pasáže Myslbek, a když mi došly peníze, ještě mi půjčily. Jenže jsem, obtěžkána taškami, narazila na recepci do generálního! Mohla byste takhle řádit i dnes? „Podle zákona musíte být v pracovní době na pracovišti. Zákoník práce pamatuje na výjimky, třeba návštěvu lékaře, účast na svatbě či pohřbu. Pokud si potřebujete nakoupit nebo dřív odjet na chatu, dohodněte se s nadřízeným na poskytnutí dovolené či neplaceného volna – ve druhém případě vám ale nezaplatí zbytek pracovní doby,“ uvádí advokát Matěj Daněk z kanceláře PRK partners s. r. o., který se zaměřuje na pracovní právo.

Běžně se stává, že vás šéf „propustí“, aniž to do docházky zanese. Jak si ale zajistit, aby vás nepropustil doslova? „Potvrďte si dřívější odchod krátkým e-mailem, aby zaměstnavatel později nepovažoval takovou nepřítomnost za neomluvenou,“ říká expert. Zákon porušujete i pozdním příchodem nebo pokud nedodržujete zákaz vycházek na neschopence. Musí ale jít o opakované a zvlášť hrubé narušení kázně. Co když se dlouhodobě ocitnete ve svízelné situaci, kdy potřebujete volno, a už žádné nemáte? „Zajděte za nadřízeným a dočasně požádejte o zkrácenou pracovní dobu nebo se dohodněte na čerpání náhradního volna. Opoře týmu vyjde vstříc. Sama jsem zažila situaci, při níž můj syn ležel v nemocnici. Požádala jsem o zkrácenou pracovní dobu, abych s ním mohla trávit víc času. Umožnili mi to,“ potvrzuje Eva Vavrušková, ředitelka oddělení lidských zdrojů společnosti CGI.