22. dubna 2013
Jak moc se necháváme ovlivnit názory ostatních a ještě se kvůli nim zpronevěřujeme těm našim?

Kdyby Klára měla být upřímná, nejlíp se uvolní večer doma u filmu a červeného vína. U cigarety a s knihou v ruce. Nebo v kavárně, když si dá přeslazené latté. Přesto jde na apel kamarádky na koncert indické hudby a pije  mrkvovou šťávu. Bio. Argumenty jejích přátel jsou totiž vždy pádné. Logické a přesvědčivé. Ten indický umělec je opravdu mistr. A je to jeho jediný koncert v Česku. Kulturní zážitek! V televizi jsou stejně samé kraviny pod úrovní. Cukr okyseluje organismus a z éček je rakovina…

Klářin záměr válet se po perném pracovním týdnu na gauči a popíjet něco, co je všeobecně řazeno mezi nezdravé drinky, ustoupí do pozadí rozumnosti argumentů kamarádky a všeobecného mínění. V popředí mysli se ocitnou cizí koncepty. Nalhala sama sobě, že by měla být víc kulturní, anebo že bude vypadat před ostatními, kteří žijí zdravě, blbě, když si sype do granulového kafe čtyři cukry… Na koncertě se nudí, mrkvová šťáva je vysoce neuspokojivá a ona je po takto stráveném večeru mírně otrávená. Ne cukrem, ale vlastními negativními emocemi.

Ovlivněná…
Andrea. Před deseti lety vypadala jako velmi hubený kluk. I se tak oblékala. Střídala známosti po klubech. Jednoho dne se zamilovala do Muže. Zmizeli spolu na pár měsíců ze scény… Když se Andrea po čase zase objevila, měla o patnáct kilo víc, krev a mlíko. Z jedniček trojky. Hezky sestříhané dívčí mikádo. Růžovou sukni Nina Ricci a saténový, velmi holčicí nátělníček na ramínka. „Miloš má rád plný tvary. A ženský styl oblékání,“ dozvěděly jsme se za chvilku… Chápaly jsme to. Každá z nás někdy podlehla vkusu muže, se kterým zrovna spala. Já vedle zavilého makrobiotika celé dva roky jedla nevábné béžové obilné kaše, vyhlásila válku mléku, vajíčkům, masu, paprikám a sachr dortům. Ty nejnesportovnější kavárenské typy z naší redakce se slabostí pro boty na podpatku svého času lozily po boku mladého horala po kopcích v sandálech Teva, ty nejustrašenější z nás zase zažívaly šílená dobrodružství s moskyty a šamany kdesi v horoucích peklech guatemalské džungle. To všechno proto, že jsme se chtěly zalíbit. Že jsme chtěly, aby nás měli rádi.