18. dubna 2013
Vyzpovídali jsme muže, který nám sice nerad, ale přesto prozradí, že i jim občas změknou kolena a vynechá mozek.

Možná se vám to už stalo: spolubydlící muž se chová podezřele a vy máte zneklidňující tušení. Ještě jste sice na jeho těle neobjevila rtěnku a u dveří dosud nezazvonila těhotná žena s kufry, ale něco prostě není v pořádku. S mobilem chodí i na záchod, ačkoli ho dřív pětkrát denně hledal. Nepřítomně se usmívá a odmítá prozradit proč. Nosí vám kytky a nápadně často vás ubezpečuje o trvanlivosti vašeho vztahu. Podrobně ho zajímá, kdy a kde se budete pohybovat. Občas zavolá jeho nejlepší kamarád a hned teď potřebuje s něčím zásadním pomoct. Vám už je všechno dávno jasné, ale on má dojem, že je nenápadný jako elitní agent.

A pak to praskne. Máte nezvratný důkaz. Esemeska, která vám zjevně nepatří, protože se nejmenujete Andrea a včera jste s ním v žádném penzionu nebyla. Fajn, takže všechno víte. A co teď s tím? Máte chuť ho zabít. Sbalit jemu, případně sobě věci. Vymazat toho parchanta ze svého života. Pomsta? Vyrazit někam do baru a na všechny nabídky odpovídat kladně? Možná dokonce brečíte a uvažujete, jestli jste náhodou něco neudělala špatně. Čekáte, až pachatel dorazí – a v duchu se ptáte PROČ? Proč vám to udělal? Proč zrovna vy? Připravujete strategii výslechu a snujete pavučinu, v níž ho hodláte udusit. Rozchod, rozvod, definitivní konec! No, než sklapnete past důkazů a odpálíte ohňostroj výčitek, já vám dám vysvětlení. Možná pak vyhodíte otrávené návnady a všechny ty prskavky odnesete do sklepa. Čímž vaše šance opustit bojiště jako vítězka dramaticky vzrostou. Takže znovu: proč si muži hledají milenky? Protože…

Jedna žena nestačí
Nejspíš se shodneme, že monogamie by pro všechny znamenala ideální řešení. Mnoho z nás dosvědčilo vlastní krví, že více žen = více problémů a při mužské schopnosti soustředit se najednou jen na několik málo témat znamená nevěra obrovskou zátěž. Ti nejtalentovanější z nás ji bezchybně zvládají mnoho let. Stojí je to ale spoustu energie, peněz, času, což pak logicky chybí jinde. Strávit podstatnou část života honem na ženy sice může vypadat zajímavě, ale už jsem v téhle souvislosti slyšel výroky jako „totální ztráta času“, „žádnou z nich si už nepamatuju“, „zničené nervy“ a další, ještě děsivější variace. Takže by se zdálo, že se spokojíme jen s vámi, protože každá další navíc znamená riziko neúměrné nabízené „kvalitě vztahových služeb“. Zastánci monogamie vyrábějí spoustu rozumných argumentů, aby dokázali přehlušit zákeřný vnitřní hlas, který neustále opakuje jedinou mantru: jedna žena nestačí, nestačí, nestačí. I když mají tu nejkrásnější, nejtolerantnější a nejsvůdnější ženu, po jejímž boku by věrnost měla být samozřejmou hračkou, ten hlas nikdy neumlká. Táhne se dějinami už od dob chlupatých zadků a pazourkových nožů – každá žena navíc podporuje samčí hrdost.