15. dubna 2013
K čemu máme sklony všichni bez výjimky? K magickému myšlení. Je i pro vás záhadou, proč se k němu i ti největší realisti uchylují několikrát denně?

Magické myšlení může mít velmi jemné podoby, jako trojité zaklepání na dřevo, když něco chcete – zkrátka „zaklepat“. Ale může vést i k obsesivně kompulzivním poruchám, těžším neurózám či k tomu, že dítě vnitřně „slíbí“ svému depresivnímu rodiči, že zemře za něj. K magickému myšlení máme tendenci úplně všichni. S člověkem, uvnitř kterého po něm není ani stopy, se pravděpodobně ani nestýkáte. Buď je úplně nudný, nemá žádnou (ale vůbec žádnou) představivost, nebo je osvícený (ale těch je tak málo, že o této variantě dnes uvažovat nebudeme).

Magický nátělník
Přístup většiny lidí k magičnu bývá ve stylu „Z velké části tomu nevěřím, ale jeden malinký kousíček kdesi vespod ve mně tomu věří“. Tento malinký kousíček někdy dokáže ovlivnit naše chování na dlouhé roky. Pokud někdo tvrdí, že jeho se magické myšlení netýká, je dost dobře možné, že prostě zatím jen ještě nebyl v tak velkém emočním stresu. Protože právě emoční stres, kdy máme pocit, že nemáme věci pod kontrolou a bolí to, stojí na začátku mnoha nevědomých vnitřních „rituálů“.

Dalším hybatelem pro rozbujení magického myšlení je touha po kontrole v pozitivním smyslu – něco vyšlo a my chceme nastolit podmínky tak, aby to příště vyšlo zase. Snad každý vrcholový sportovec má nějaký rituál před závodem, o němž možná už ani on sám neví, jak vznikl. Kdyby zapátral v paměti, nejspíš by se potvrdilo, že kdysi dávno za stejných okolností vyhrál. „Okolnost“ může být pro nezúčastněného pozorovatele něco tak malicherného jako to, že před závodem jedl kuře, měl na sobě ten a ten nátělník nebo dvakrát tleskl rukama. V jeho mysli se vítězství spojilo s touto okolností, i když logicky by nátělník nebo tlesknutí rukama s naším výkonem nemělo mít nic společného. Jenže pro sportovce má – nátělník se stal jeho „supermanovskou“ kombinézou. Od té doby závodí jedině v tomto tričku, jí před každým závodem kuře nebo před vstupem na stadion tleskne rukama.