14. dubna 2013
Milujete ho. Ale musíte milovat i jeho dítě? Čtěte, jak udržet tento milostný trojúhelník, aniž byste musela zabíjet.

Devětadvacetiletá asistentka Šárka se před několika měsíci na večírku seznámila s úžasným mužem. Byl o osm let starší než ona, úspěšný, vtipný a tvrdil, že touží po vážném vztahu. Zamilovala se do něho na první pohled. „Skvěle jsme si popovídali a domluvili jsme se, že další víkend půjdeme na večeři. Jenže za tři dny jsem Petra zahlédla ve městě. Držel kolem ramen hodně mladou dívku s postavou modelky. Smáli se a bylo znát, že si skvěle rozumějí. Usoudila jsem, že je Petr šťastně zadaný a mně sprostě lhal. Když mi ten večer zavolal, vzteky jsem skoro nemohla mluvit. A z Petra vypadlo, že ta dlouhonohá kráska je jeho šestnáctiletá dcera, kterou sám vychovává! Prý mi to nechtěl hned při prvním setkání prozrazovat, aby mě neodradil.“ Podobnou zkušenost má i šestadvacetiletá překladatelka Denisa. „Měla jsem s Davidem dvě schůzky a štěstím jsem zářila jako měsíc v úplňku,“ svěřuje se.

„Byla jsem si jistá, že jsem konečně potkala toho pravého. Třetí rande si se mnou domluvil na matějské pouti, což mě trochu zarazilo, ale neprotestovala jsem. Ve smluvený čas jsem přešlapovala na tramvajové zastávce. A David bez varování dorazil se svou čtyřletou dcerou! Okamžitě mi blesklo hlavou, že je ženatý a mě chce jenom jako bokovku. Naštěstí se ukázalo, že se před rokem rozvedl a dceru vídá pravidelně o víkendech.“

Představte si, že byste se do podobné situace dostala vy. Chodila byste dál se svým přítelem, nebo byste vztah obložila ledem? Psychologové tvrdí, že většina žen mezi dvacátým a třicátým rokem není připravená na výchovu cizího potomka. V tomhle věku hledáte sama sebe a možná plánujete, že za rok/pět/deset let si pořídíte vlastní ratolest. Když vám ze dne na den spadne do života cizí dítě, jste šokovaná a nejistá. Jak se k němu máte chovat? Musíte ho milovat jen proto, že jste se zbláznila do jeho zploditele? Stačí, když ho budete jen trpně snášet? Problém nastává bez ohledu na skutečnost, jestli je váš drahý svobodným otcem, anebo si po rozvodu své ratolesti jenom „půjčuje“. V obou případech totiž budete muset vklouznout do role náhradní matky. A ta skýtá tolik bezpečí asi jako procházka po minovém poli. Než se vydáte na cestu, položte sama sobě následující otázky: