11. dubna 2013
Smetanový kostýmek a exmanžel za zády? Jsou věci, které na své druhé svatbě rozhodně (ne)musíte dodržovat.

Možná jste se rozvedla až po padesátce, možná jste poprvé šlápla vedle hned ve dvaceti a teď před třicítkou už máte v občance poznámku rozvedená. Do života se vám ale přimotal druhý (třetí, čtvrtý, osmý…) muž, kterému byste ráda řekla své Ano. Jenže vám do toho nějak všichni začínají mluvit. Kamarádi tvrdí, že podruhé se v bílém vdávat nesmíte, rodiče vyhrožují, že vám už nepřispějí ani korunu, navíc by tu krásu ráda viděla i první tchyně…

A do toho vy občas váháte, zda se vůbec vdávat. Znovu. Jděte ovšem do toho, nebudete výjimkou! „První manželství ztroskotalo, dlouho jsem byla sama a vychovávala syna… Objevil se nový partner, po krátké době u nás trávil čtyři dny v týdnu, rok spolu žijeme a v srpnu chystáme svatbu. Budeme se brát. Chceme, máme na to věk, jsme rozumní, není to nic uspěchaného, syn partnera miluje, partner miluje jeho, budeme stavět…“ svěřila se na diskuzním fóru Vera_vila. „Pokud si jste jistí, že spolu chcete být na víc než jen ,psí knížku‘, jděte do toho,“ radí. Ne všichni však mají stejný názor. Třeba známá moderátorka Nora Fridrichová žije s otcem svého dítěte, komentátorem Robertem Zárubou, ve volném svazku a nehodlá na tom nic měnit. Stejně každé druhé manželství krachuje a svatba je sice hezká, ale důležitá není, říká.

A jak je to s pravidly pro druhou svatbu? Předně si uvědomte, že žádné normy či přímo zákony pro druhou (nebo kteroukoliv další) svatbu neexistují – je jen na vás, jestli si první tanec zatančíte se svým novým manželem, nebo s ex, jestli vám za družičku půjde bývalá tchyně a dort si necháte zaplatit od svých dětí. Přesto pro vás máme pár věcí, kterým říct rozhodně Ano (a pár, kdy raději přistoupit na Ne).