2. dubna 2013
Máte někdy pocit, jako by váš drahý trpěl vadou sluchu, ačkoli sportovním komentátorům rozumí báječně? Zařiďte, aby vám opravdu naslouchal.

Aby vám vztah fungoval, měli byste spolu o všem otevřeně mluvit, tak zní stará pravda. Jenže co když se ze všech sil snažíte komunikovat, ale druhá strana odpovídá zarytým mlčením? „Někdy mi připadá, že snad mluvím jinou řečí než Lukáš,“ stěžuje si devětadvacetiletá švadlena Tereza. „Jak jinak si mám vysvětlit, že úplně ignoruje, co mu povídám? Například mě štve, když se po návratu z práce zavře v ložnici, hodinu si čte noviny a chová se, jako bych neexistovala. Minulý týden jsem nevydržela a pustila se do výčitek. A on? Další večer dorazil domů, otevřel si pivo a opět vytáhl noviny. Dočkala jsem se jen jediné změny – zíral do nich v obýváku. Když jsem se začala vztekat, zatvářil se totálně nechápavě a tónem neviňátka pronesl: ,Vždyť ti vadilo, že se zavírám v ložnici, tak teď sedím tady. Co ještě chceš?’ Vůbec nic mu nedocvaklo!“ Jestli se u vás doma podobná představení odehrávají obden, rozhodně nejste sama. Nemusíte se obávat, že na vás partnerovi nezáleží anebo vás hodlá schválně rozčílit. Za vším stojí naprosto odlišný styl mužské a ženské komunikace. Právě teď máte jedinečnou šanci zjistit, proč se váš milenec tak často chová, jako by mu někdo do uší nacpal obří špunty. Čtěte, jak zboříte nejčastější dorozumívací překážky a navážete s partnerem báječné spojení.

1. situace – Před chvílí jste se pohádali
Mužský styl: Chce co nejrychleji příměří a hodit problém za hlavu, což vyjádří slovy: „Přestaň se už vztekat a pojď raději do postele.“
Ženský styl: Slovní potyčku pitváte a chcete o ní dokola mluvit. Rozčiluje vás, že se vám sápe pod tričko, místo aby vám naslouchal!
Navažte spojení: Když se vás drahý po hodinové scéně pokouší umlčet větou typu „Už o tom nechci mluvit,“ spolkněte proud nadávek. Neznamená to, že chodíte s necitlivým sobcem, kterého nezajímají vaše názory. Milý prostě nabyl dojmu, že už jste řešení problému věnovali dost času a nastal čas pohnout se z místa. Myslí si: „Pohádali jsme se. Je to pryč.“ Chlap se totiž dokáže usmířit rychleji než žena. Bleskově vypění, ale stejně rychle se uklidní. A jakmile ho přejde vztek, začne myslet na sex. Milování mu totiž připadá jako nejjednodušší cesta k usmíření. „Dávám tím Lence najevo, že ji miluju,“ vysvětluje třiadvacetiletý technik Petr. Některým ženám ale neshody vezmou chuť na cokoli, co zavání erotikou. Pokud mezi ně patříte, do ničeho se nenuťte. „Nedokážu si užít milování, když nejsem v pohodě,“ tvrdí třicetiletá právnička Simona. „Neuvolnila bych se a stejně bych celou dobu myslela jenom na tu hádku. Líbilo by se mi, kdyby mě Honza na usmířenou objal a políbil, jenže on vždycky chce jenom sex.“ Ve skutečnosti toužíte oba po tomtéž: po pocitu blízkosti. Objasněte partnerovi, co se vám honí hlavou. Povězte: „Už se nechci hádat, ale na postel teď vážně nemám chuť.“ Pak navrhněte náhradní usmiřovací aktivitu – třeba se k sobě přitulte na pohovce před televizí.