23. března 2013
Vy si toužíte povídat na důkaz něžné lásky, on si chce v klidu lepit ponorku ze sirek. Znamená to, že jste mu lhostejná? „Proboha, ne!“

Než se pouštím do psaní těchhle fejetonů, občas si vzpomenu na fotku Jana Saudka: muž a žena se snaží odlepit od země každý svou obří činku a pod nimi nápis: „Je země mužů a země, v níž žijí ženy, a mezi nimi zuří válka – a konce to nemá…“ V tomhle ohledu jsem veterán. Přežil jsem drobné přestřelky, pár jaderných konfliktů, zákopovou válku i pasivní odpor. Uzavíral jsem dohody o neútočení a porušoval je, střílel a dostával pecky z flusbroku i kulovnice, stal se obětí špionáže i agentem úspěšné konspirace. Dotkly se mě nejrůznější motivy: pokus o dobytí nového území, pomsta, strach z připojení ke kolosu jménem „její rodina“, ale když o tom tak uvažuju, mám dojem, že základní příčina mých vztahových bitev byla až na pár výjimek stejná. Vždycky na začátku probliklo obyčejné a nudné nedorozumění.

Omyl. Mýlka. Error. Myslíte si, že něčím myslí něco jiného, než myslí on, a kdybyste věděla, co tím myslí skutečně, nikdo z vás by na válčení ani nepomyslel. Chápete? Chyba byla pochopitelně oboustranná, protože kdybychom si dokázali včas vysvětlit poměrně jednoduchý význam našich činů a slov, mohly flinty odpočívat ve zbrojnici. Rád bych to teď alespoň částečně napravil. Z několika zpravodajských zdrojů se totiž ke mně dostala znepokojující depeše. Údajně se některé z vás domnívají, že ve chvílích, kdy s vámi tělesně nebo duševně váš milovaný zrovna není, jeho láska k vám se vytrácí.

Už vás nemiluje, zapomíná a postupně mizí do sfér, kam nemáte přístup. A vy nevíte, zda se ještě vrátí. Jestli bude zase tím starým dobrým Jindřichem, s nímž jste se v létě za svitu měsíce nahá koupala na Kanárech, zatímco teplý vánek přinášel zvuk houslí a vůni opuncií. Má se to týkat hlavně umělců, majitelů koníčků a cestovatelů. Neboli mužů, jejichž životní kreativita se pohybuje nad běžným průměrem. No, pokud vás trápí právě tahle otázka, mám pro vás dobrou zprávu. Měsíc znovu vysvitne, moře šplouchne a Jindra se vrátí s batohem plným ryzího citu. Jestliže ho ovšem správným způsobem necháte na pokoji. Třeba takhle: