16. března 2013
Hledáte toho pravého? Nebo pouze někoho na flirt? Na jednu noc? Rozmyslete si, kam se za ním vydáte.

Na místě k seznámení záleží. A to možná víc, než si je většina z nás schopna připustit. Jiné typy mužů potkáme v knihovně, jiné v posilovně a jiné na dobrodružném cestovním zájezdu. Než se vydáme na lov, je třeba si ujasnit, co od partnera a potažmo partnerského vztahu čekáme. Na špatných místech sice můžeme potkat dobré lidi, ale špatné partnery. Petr Šmolka v knize Muž a žena potvrzuje předpoklad, že na spoustu manželských problémů je zaděláno již v okamžiku seznámení.

„Možná bychom neměli nechávat tak úplně stranou kdy, kde a jak jsme se seznámili. I ten největší skeptik asi uzná, že něco jiného lze očekávat od partnera, kterého jsme potkali ve studovně univerzitní knihovny, a něco jiného od toho, o něhož jsme náhodou zakopli kdesi pod stolem v restauraci nevalné pověsti. Západní prameny uvádějí pravidlo 5 x 20. Dvacet procent lidí se podle nich se svým partnerem seznámí ve škole či při studiu, dvacet procent v zaměstnání, dalších dvacet procent při zájmových aktivitách, dvacet procent připadá na seznámení ve společenském a rodinném životě případně při cestování, zbývajících dvacet procent pak tvoří seznámení zprostředkovaná inzercí, seznamovacími agenturami a akcemi.“ Podívali jsme se na jednotlivá místa a na to, co od nich můžete čekat, podrobněji.

Studentské lásky

O studentských láskách se někdy říká, že nemívají dlouhého trvání a že po skončení studia se rozpadají. Není to tak docela pravda a navíc to platí především o láskách středoškolských. Vysokoškolské vztahy mívají o něco větší šanci na úspěch. Důvod je vcelku prostý, na středních školách se scházejí lidé s velmi různorodými zájmy a životními plány, a tak se po maturitě mohou cesty partnerů velmi výrazně oddělit.

Na vysoké naopak potkáváme lidi se zájmy podobnými – studují stejné nebo podobné obory, a tím pádem existuje větší šance, že najdou také společná témata, což je pro dlouhodobé partnerství důležité, má-li fungovat. Mezi příznivé faktory patří také způsob života, který bývá podobný či alespoň není radikálně odlišný. Chcete-li tedy partnera, který bude podobně založený jako vy a bude žít podobným životním stylem, běžte studovat, co vás skutečně baví, nebo choďte alespoň do velkých knihoven. Když si tam v kavárně otevřete knížku, možná si někdo přisedne a začne si o ní povídat.