10. února 2013
Přesvědčili jsme se, že pokud vás láska dusí, nastal čas odejít. Poznejte vztahového upíra včas!

Petra většinou odchází z domova s hlasitým bouchnutím dveří. Ne, není agresivní a své pohyby ovládá dobře. „Jen“ se při odchodu téměř vždycky pohádá se svým přítelem. „Ivan nesnáší, když jdu někam bez něj. Strašně žárlí a vždycky mi udělá přednášku. Prý ho nemiluju a zrazuju ho, když se někde poflakuju po nocích a nevezmu ho s sebou. Ječí na mě, že ho určitě podvádím. Vydírá, vyhrožuje, fňuká. Nakonec se rozčílím a bez pozdravu zmizím.

Celý večer pak musím nad hádkou přemýšlet a nic ze zábavy nemám. Než se s ním pořád štěkat, začala jsem mu raději lhát. Místo abych přiznala, že vyrážím s kamarádkou na víno, vymluvím se na práci nebo večeři s klienty. A to je mi třicet a zůstávám mu celých sedm let vztahu věrná! Podobně jsem si vymýšlela naposled v pubertě kvůli rodičům,“ stěžuje si Petra. A po právu. Nejspíš má totiž co do činění s uzurpátorem neboli mužem, který vás chce vlastnit a uchvátit jen pro sebe.

Když vás lapají…
Zpočátku vám může život s uzurpátorem vyhovovat. Každou volnou chvilku chce trávit s vámi, vyptává se vás na pocity a názory, touží znát váš oblíbený parfém i seriálového hrdinu. Rád se o vás postará, zaběhne místo vás na poštu, ochotně nakluše na návštěvu k vaší babičce a neotálí se sestěhováním. Dokonce mu ani není proti srsti brát vás na pravidelné slety své pivní bandy – pokud tedy nějakou má. A ze všeho nejraději vám se vším poradí. Prvních pár měsíců nebo dokonce let vám proto uzurpátor může připadat jako pozorný laskavý chlap, který o vás opravdu stojí. Ale běda, jak projevíte určitý stupeň nezávislosti nebo neochoty!

Že byste ráda vyjela na víkend s kamarády do hor a bez něho? Nebo dokonce na dovolenou? Zachtělo se vám změnit práci a nedat na jeho doporučení? Toužíte si koupit nový byt a nepodělit se s ním o hypotéku? Odmítáte smažit řízky, přestože se na ně vašemu milému sbíhají sliny? Cože? Jak můžete?! Uzurpátoři bývají skvělí manipulátoři, takže vám obratně vysvětlí, proč se chováte nepřijatelně a jak se proviňujete proti přirozenému řádu věcí. Když jim nevyhovíte, přivodí vám pocit, že byste zasloužila ukamenovat. „Vlastně po mně tak moc nechce a má mě rád,“ budete ho omlouvat a otráveně zrušíte dámskou jízdu nebo místo koupě vysněného vlastního samostatného hnízda podepíšete smlouvu na společné dva plus jedna. A čím víc ustupujete, tím rostou uzurpátorovy nároky a požadavky.