8. února 2013
Musí být po jeho? Víme, jak se prosadit ve vztahu s ředitelem zeměkoule a kdy vám pomůže jediné, totiž pláchnout.

 Z prvního rande s budoucím manželem si Laura pamatuje jedinou jeho větu: „O všechno se postarám.“ Tehdy usoudila, že konečně našla muže, s nímž bude v bezpečí, tak trochu nástupce táty. „Když jsem s Davidem chodila měsíc, přišel ke mně, sbalil mi kufry a odnesl je k sobě domů. Vzápětí ho napadlo, že bych si měla najít práci, kde nebudu dělat na směny, a než jsem se nad tím stačila zamyslet, už pro mě měl vytypované nové místo. Byla jsem nadšená, takhle akčního a starostlivého mužského jsem nikdy předtím neměla.“ Láskyplný pečovatel se ale během tříletého vztahu proměnil v despotu, který chce Lauře řídit život.

„Občas si vedle něj připadám jako nesvéprávná,“ připouští třicetiletá rehabilitační sestra. „Třeba když se mnou šel k mé kamarádce návrhářce a vysvětloval jí, jak by mi měla ušít svatební šaty.“ Možná takový pár také znáte. On je rázný, a jak rozhodne, tak bleskově činí. Hlásá, že ví, co je pro jeho milovanou nejlepší, a její názory ho nezajímají. Ona se od něho nechává opečovávat, což může být svým způsobem pohodlné, jenže současně se mu čím dál víc podřizuje.

„Despota se řídí zásadou, že jeho žena ničemu nerozumí,“ definuje tento typ muže francouzská poradkyně pro mezilidské vztahy Rosine Bramlyová v knize Koho to mám pod peřinou? „Despota se považuje za profesora Higginse: ,Beze mě nejsi nic. Poděkuj mi za to, co pro tebe udělám. Řiď se tím, co ti říkám, a budeš hvězda. Stačí, když mě budeš poslouchat.’“ Takovýhle partner se vás snaží změnit k obrazu svému, jenže si často počíná tak rafinovaně, že si ani nevšimnete, že postupně ztrácíte vlastní vůli. „Nemá smysl ani vyslovovat vlastní myšlenku, stejně by ji zavrhl, protože to nebyl jeho nápad. Jakmile o něčem nerozhoduje on, je to špatné. S nápady smí přicházet jen on,“ upřesňuje charakteristiku toxického partnera Rosine Bramlyová. Proč někteří muži považují kompromis za důkaz slabosti? Jaký podíl na takovém chování nesete vy, když nadvládu svého muže snášíte? Co se stane, když ve vztahu s ředitelem zeměkoule najednou začnete prosazovat svou? Čtěte vše podstatné o vztazích, v nichž platí pravidla jako v zaměstnání: jeden je šéf a druhý podřízený.