29. října 2010
Mohou být bolavé, vlažné, radostné. Důležité je nevláčet s sebou břemeno nenávisti... Harper's Bazaar zjišťoval jak ženy snáší rozchody.

Norští psychologové se několik let věnovali rozsáhlé studii zkoumání souvislosti úspěšnosti nového vztahu s konci vztahu předchozího. A zjistili, že čím negativnější emoce ve vás z předchozího vztahu zůstanou, tím menší je šance, že další vztah bude bezproblémový. Odborníci na lidskou mysl i duši se shodují, že je dobré naučit se mentální a duševní očistec. Tento proces může být často velmi bolestivý, stejně jako když čistíte hnisavou zanícenou ránu.

Často se vám vůbec nechce do ní sahat, ale když se zbavíte strachu z bolesti, výsledek stojí za to. Postup očisty se liší případ od případu, ale společným klíčem by snad mohlo být pochopení sebe i jeho, odpuštění sobě i jemu. Dovolte si prožít všechny negativní emoce, ale zkuste nejednat na jejich základě. Takové jednání bývá zkratovité a vede jen k ještě větší bolesti. Když jste smutná a naštvaná, prostě se zavřete doma a pár dní brečte a zuřte. Však ono to přejde. Je to rozhodně rozumnější než jít a propíchat mu pnemumatiky. Čas pomůže zahojit i hluboké bolavé rány.

Prostě si to nesedlo

Manžel od Dany odešel před rokem po pěti letech vztahu, měli spolu tříletá dvojčata. Nezvládl roli tatínka. Našel si mladší přítelkyni. Když oznámil, že odchází, první její reakcí byl hněv. Ten přešel ve smutek, strach ze samoty a toho, jak to všechno sama zvládne. Mezi těmito dvěma extrémy se potácela půl roku. Na svého bývalého se nemohla ani podívat. Kdykoli se přišel podívat na děti, měla pocit, že exploduje bolestí a vztekem.

Představa, že jeho nová přítelkyně bude s jejími dvojčaty, ji rozpalovala do běla. Nakonec musela vyhledat terapeuta. Radil jí, ať mu přeje lásku a to, aby byl šťastný. Pak prý bude to samé přáno i jí. Teorie, která opravdu funguje, ale ne vždy a ne každý je schopen tohle opravdu dělat. Ona to nedokázala. Kdykoli si představila, jak se ti dva mají spolu dobře, místo přejícího úsměvu se jí zvedl žaludek žárlivostí a smutkem.