22. října 2010
Mohou orgasmus předstírat? A co při něm vlastně cítí, že někteří řvou jako pářící se lvi? Harper's Bazaar pro vás zjistil, jaká je pravda.

Vzato prizmatem přísné logiky, cítí asi to samé, co my ženy při orgasmu  klitoriálním – vždyť klitoris je podle lékařů zminiaturizovaný penis. „Je to, jakoby mi trhali duši z těla.“ „Jakoby celým mým tělem prošla pořádná dávka elektrického proudu.“ „Je to něco, co vás smete. Krásně vyčerpá. To proto pak následuje ten slastný spánek.“

„Snad všechny svaly se najednou dostanou do jakési křeče a přijde to. Samotný okamžik orgasmu je vlastně docela nepříjemný, jen to, co mu předchází a hlavně následuje, je na tom to krásné.“ To je jen pár z odpovědí, které jsme dostali od namátkou vybraných mužů, kteří byli ochotni popsat, co při orgasmu cítí. Přeháněli? Chtěli to malinko zdramatizovat? Kdo ví. Koneckonců zkuste si slovy popsat svůj vlastní orgasmus, vynásobte tisíci (ano, mužský orgasmus je prý až tisíckrát silnější než ten náš) a uvidíte.

Dvojí hra

Ještě chvíli zůstaneme ve světě fantazie. Představte si, že je skoro půlnoc a vy jako malý pavouček visící u stropu sledujete pár. Ona sedí schoulená na posteli, on nervózně přešlapuje po pokoji. Obviňuje ji. Že ho nemiluje. Že myslí na jiného. Že má určitě milence. A to jen pro to, že nemohla být „hotová“. Střih. Situace je opačná. To on nedosáhl orgasmu. Oba leží v objetí a usínají. To se přece může stát…

Tyhle dvě modelové situace sice až příliš černobíle popisují rozdíl mezi tím, jak důležité je ukojit partnera pro ženy a jak pro muže, ale v podstatě to tak skutečně je. Není se pak proč divit výsledkům ankety, která se uskutečnila v předvečer zahájení erotického festivalu ve Velké Británii a které se odhodlalo zúčastnit dva a půl tisíce mužů a žen. Odpovídali na otázku, zda někdy předstírali orgasmus. Přiznaly se téměř tři pětiny žen.

A muži? Tuto malou nevinnou lež si dopřálo jen dvacet tři procent z nich. Jeden takový prohlásil: „Není to až tak velký problém. Pokud je partnerka uspokojená, většinou je možné ji docela dobře oblafnout. Prostě se odvalím a zachrochtám blahem. Ne že bych v takovém případě po orgasmu netoužil, ale zkrátka mi to nejde.“

Předstírání mužského orgasmu není tak běžné, muži opravdu nemají důvod to dělat. Navíc se většina z nich za to, že ho neměla, nestydí nebo se cítí být natolik nad věcí, že to prostě přiznají s tím, že nejsou ve formě. Sharon Stone kdysi prohlásila: „My ženy občas předstíráme orgasmus, muži celý vztah.“ Dokonale tak odhalila podstatu věci: pro muže je kamuflování neexistujícího orgasmu stejně náročné jako pro nás ženy předstírání vztahu, který nám nemá co dát. Neumíme se tvářit, že nás muž baví, když to tak není – zato dokážeme přesvědčivě sehrát maximální vzrušení korunované orgasmem.

Může to být i jinak

Některé ženy jsou přesvědčeny, že muži mohou orgasmus předstírat dost nesnadno, protože ho vždy doprovází ejakulace. Orgasmus a ejakulace z fyziologického hlediska ovšem není totéž, přestože se časově shodují. Muži, kteří se zabývají tantrickou jógou zaměrenou na sexualitu, dokážou svoji ejakulaci ovládat a prožít tak několik orgasmů bez ní. A také je prý důležitější „cesta“ než „cíl“ – říkají se sympatickým nadhledem.