27. června 2012
Když se vám něco nelíbí, házíte kyselé obličeje nebo uraženě mlčíte. Takhle ovšem svého nedosáhnete! Čtěte, které taktiky zabírají mnohem líp.

Partner přišel z hospody v půl čtvrté ráno, a tak se u snídaně tváříte jako bouřkový mrak. Kamarádka zrušila sraz, proto jste jí přestala odpovídat na esemesky. Šéfka povýšila kolegyni místo vás, takže půlku pracovní doby trávíte na Facebooku… Je pochopitelné, že vás naštvali.

Když se ale nafouknete, problém nevyřešíte, jenom vyrábíte ještě větší dusno. Možná nemáte ráda otevřené konflikty, jenže když své blízké trestáte mlčením, aniž povíte, co přesně vám vadí, vlastně je od sebe odháníte. A pokud na nepříjemnosti v práci reagujete otráveným obličejem, sama si snižujete šanci na povýšení nebo na lepší podmínky. „Uražené mlčení je vždy formou manipulace,“ varuje psycholožka Alex Doležalová z pražského Institutu partnerských vztahů.

„Dospělí lidé se neurážejí, ale řeší konflikty a problémy formou komunikace, tedy slovy. Urážejí se malé děti a lidé, kteří potřebují druhého zahnat do kouta, vydráždit k nějaké nepřiměřené reakci, zmanipulovat ve svůj prospěch.“ Je těžké žít s někým, kdo se takhle chová. Zkuste potlačit strach z otevřeného boje a příště zařiďte, aby vztek pracoval pro vás.

„Zlobím se na přítele.“
Moji kamarádku Evu před půl rokem příšerně popudilo, že jí milý před očima flirtoval s jinou ženou. Nebo si alespoň myslela, že to tak bylo. Nikdy s ním o události nemluvila, takže partnerovu verzi příběhu ani nezná.

„Všichni si všimli jejich chování. Měla jsem pocit, že mě Libor hrozně ponížil, a tak jsem s ním přestala mluvit. Cestou domů se pořád ptal, co se stalo, ale já odpověděla, že o tom nehodlám debatovat. Musel přece vědět, co mi vadí! Kdybychom situaci rozebírali, hrozilo by, že si řekneme věci, kterých bychom později litovali,“ vysvětluje Eva, proč oběma připravila týden tiché domácnosti.

„Občas si ten večer vybavím a zase se nafouknu. Nedělám to záměrně, prostě mě popadne takový vztek, že Libora nemůžu ani vidět, natož se s ním bavit nebo spát.“