15. června 2012
„Žena brzy pozná, že erotická přitažlivost je její nejslabší zbraní. Otupí se zvykem,“ tvrdila francouzská spisovatelka Simone de Beauvoir.

Povíme-li o někom, že nás přitahuje, obvykle tím myslíme, že v nás vyvolává tělesné pocity, jako je touha či vášeň. Fyzická přitažlivost také téměř vždy doprovází zamilovanost. Pokud fyzická přitažlivost z naší strany chybí a dotyčná osoba o nás projeví hlubší zájem, buď ji rovnou odmítneme s tím, že nemáme v úmyslu překročit hranice přátelství, nebo přinejmenším uvažujeme, jestli jít do vztahu bez – pro nás – erotického náboje. Podle psychologů však existuje hned několik druhů přitažlivosti k druhému pohlaví. Na základě jaké přitažlivosti si vybíráte partnera vy?

Podstata vztahu
Psycholog Steven Biddolph se různými druhy přitažlivosti zabývá v knize Deset tajemství lásky. Je přesvědčený, že způsob, jakým si lidé vybírají partnera, zcela zásadně ovlivňuje podobu jejich vztahu a případného pozdějšího partnerského soužití. Zní to banálně, ale je to tak. Dobrý výběr zvyšuje pravděpodobnost, že budeme žít ve spokojeném vztahu. „Rodinný cyklus začíná zcela přirozeně v okamžiku, kdy ‚chlapec potká dívku‘,“ vysvětluje Biddolph.

„Přitažlivost protikladů zažehne explozi, jež roztočí celé kolo života. Jenže přitažlivost je složitá věc. Má v sobě mnoho rovin a chceme-li vést spokojený milostný život, je důležité, abychom je pochopili. Ne všechny dvojice se dávají dohromady stejným způsobem. Některé páry pociťují nejdříve přitažlivost na intelektuální úrovni, jiné zjišťují, že nejprve navážou vztah srdcem – brzy pociťují náklonnost a prožívají láskyplné pocity. Mnohé páry zase začínají u sexuální přitažlivosti, onoho dráždivého vzrušení, které není ničím jiným než tělesnou touhou. Aby to všechno nebylo úplně jednoduché, váš protějšek ne vždy zrcadlí vaše pocity – můžete žádostivě myslet na někoho, komu se jenom líbíte, nebo milujete někoho, koho zajímá jen tělesná touha, a tak dále. Někdy je to ošemetné, zvláště pokud jste mladí a nezkušení – nebo, když na to přijde, staří a hloupí. O úrovních přitažlivosti je dobré vědět zejména v raných fázích hledání a vybírání partnera. Poznat sám sebe natolik dobře, aby člověk dokázal rozeznat lásku od vášně a zalíbení od lásky, je skutečným sexuálním vzděláním a může vám pomoci vyhnout se nesčetným problémům.“