11. června 2012
Jste po rozchodu a nevíte, zda už dozrál čas na novou známost? Zjistíte hned!

Je normální, že expřítele nedokážete ze dne na den vymazat z mysli. Ještě před pár týdny jste ho považovala za jednu z nejdůležitějších osob ve svém životě a on je teď najednou pryč. Klidně po něm nějaký čas truchlete – to vám jen prospěje. Psychologové vysvětlují, že většina lidí reaguje na rozchod podobně jako na smrt blízkého člověka. Abyste se zase mohla naplno zasmát a radovat ze života, musíte si nejdřív prožít vztek, lítost a stesk. Potom se jednoho rána probudíte a zjistíte, že k bývalému vlastně už nic necítíte. Dokud ale tenhle den nepřijde, jste zranitelná jako ztracené štěně.

A proto byste raději měla zůstat bez partnera. Jestliže týden po rozchodu lepíte hluboký průstřel v srdci novým nápadníkem, děláte chybu. Podvádíte sebe i svůj nový objev. Podvědomě ho totiž vnímáte jen jako náhradníka, takže stejně nemá šanci uspět. „Tyto odrazové vztahy se obvykle za čas rozpadají,“ varuje psycholog Richard Silvestri, autor knihy Akta EX (vydalo nakladatelství Motto). Navíc si zbrklým skokem do nového milostného románku podkopáváte sebevědomí. Místo abyste se sama postavila na nohy, použijete nového milence jako hever. Důsledek: Uvěříte, že dokážete být šťastná, jen když s někým chodíte. Proto si důkladně ověřte, jestli už můžete mít další vztah, nebo si máte od chlapů zatím udržovat odstup.

Zůstaňte sama, když … Trpíte, když nový idol nevolá
Sice byste kvůli němu ještě v lodičkách do bahna nešla, ale potřebujete mít jistotu, že o vás stojí. Desetkrát za hodinu kontrolujete, jestli vám od něho nepřišla esemeska. A když se celý den neozve, jste nervózní jako před maturitní písemkou. V duchu si opakujete: „Je to v háji, kašle na mě.“ Ne že byste po něm tak šíleně toužila. Po rozchodu jste však plná pocitů nejistoty, zklamání a máte sklony se podceňovat. Proto od každého chlapa automaticky očekáváte další kopanec. Šetřete si nervy, a až vás příště nějaký muž požádá o telefonní číslo, chtějte po něm totéž. A místo abyste pasivně čekala, až vám v kabelce začne vibrovat mobil, vezměte situaci do svých rukou a po pár dnech mu zavolejte sama. Varování: Číslo vytočte jen jednou, ne že nového známého budete prozvánět třicetkrát za hodinu!