26. dubna 2012
Vypadá to, že jste narazila na toho pravého, jenže on před vámi ještě žádný vztah neměl. Vyplatí se investovat čas a síly do takové lásky?

Jana je moje kamarádka a už pět let tvoří navenek ideální pár s bývalým spolužákem z gymnázia. Na našem babím dýchánku ale začala po druhé deci vína hloubkově bilancovat: „Já se úletům nebránila a stihla jsem i dva vážnější vztahy. Petr byl ale slušňák, staral se jen o dobré známky. Každý z nás si školou proplul po svém. Mám toho za sebou docela dost, zatímco on našel první lásku v podstatě až u mě. A mě teď drtí nejistota. Co když mi jednou oznámí, že si nic neužil? Co když mě s někým podvede?! Dělám mu kvůli tomu scény a pak se za ně neskutečně stydím…“ Psycholožka Alex Doležalová z pražského Institutu partnerských vztahů ví, že si vypjatými výstupy nepřilepšíte: „Chronická žárlivost je zabijákem každého vztahu. Pokud žena dá prostor své žárlivosti místo toho, aby byla rozumná, vztah zničí. A dodávám, že možná úplně zbytečně.“ Jak ale takový škraloup strachu ze vztahu seškrábnout, když jste ztuhlá obavou, jestli mu máte věřit? Vědomí, že žijete s chlapem, který v životě nevyzkoušel jinou postel než tu vaši, a že ho to může někdy napadnout, vám na klidu nepřidá. Zvlášť když vám na něm opravdu záleží a plánujete společnou budoucnost. Bohužel svou žárlivostí mu jen přihráváte důvody, proč by vám zahnout měl. Třeba máte právo být neklidná, ale nejdřív zjistěte, zda je jeho věrnost opravdu v ohrožení, nebo vás oba jen zbytečně trápíte.

„Co pro mě znamená?“
Až vám přítel pošle esemesku, že se o hodinku či dvě zpozdí, a vás zase uštkne zmije žárlivosti, zhluboka se nadechněte a zapojte mozek. Ptejte se sama sebe: Co pro mě tenhle chlap znamená? Co mi chození s ním vlastně poskytuje? V čem si oboustranně vyhovujeme? A že to v sexu trochu drhne?! Partnerský život se netočí jenom kolem postele. Jestli se vzájemně podporujete a zažili jste už i časy, kdy vám bylo oběma mizerně, pak si nesete společnou minulost, díky níž si jeden druhého vážíte. Alex Doležalová uklidňuje: „Přestože se může zdát, že vztah s nevybouřeným partnerem přináší mnohé komplikace, zejména co se nevěry na jeho straně týče, existují tu i pozitivní faktory. Pokud jste jeho první láska, existuje vysoká šance, že vás v budoucnu nevymění za jinou ženu, která se o něj otře sukní. Nevybouřený partner totiž nemá zkušenost, jak snadné je střídat partnerky, tudíž jestliže ho náhodou někdy potká situace, že bude uvažovat, zda ve svazku zůstat, či odejít, bude o tom přemýšlet důkladně, protože by u něho mohla nastat první obrovská životní změna, kterou si moc dobře rozmyslí.“