26. dubna 2012
A je to tu zase. Rozčiluje vás pouhý pohled na partnera, cítíte se unavená, nešťastná a rozčarovaná. Jste prostě v krizi. Existuje z ní cesta ven?

Nemusíte závidět té šťastné dvojici ze sousedství, zatímco vy se doma užíráte a přemýšlíte o rozchodu. Věřte odborníkům, když tvrdí, že krizí projde každý vztah, i ten zdánlivě úplně idylický. A vůbec to není na škodu. Stejně jako hádky čistí vzduch a ozdravují atmosféru, i krize vztah utužuje. Jakmile pochybujete a děláte si starosti, jen dokazujete, že vám partner není lhostejný, a překonaná krize posunuje váš vztah zase o úroveň výš.

Problémová perioda
Útěchou vám může být, že na některé krize máte možnost se předem duševně připravit. Přicházejí totiž takříkajíc podle plánu, v předem daných periodách a jen málokterý pár se jim vyhne. První krizové období nastane ve chvíli, kdy odhodíte růžové brýle zamilovanosti a poprvé pohlédnete na svého partnera realistickýma očima. Zpravidla se tak stane rok po seznámení. Prvotní poblouznění  a zamilovanost totiž upraví hladinu hormonů u obou partnerů tak, že se cítíte ještě šťastnější a zamilovanější. Bohužel tento stav tělo nedokáže udržet navždy. Po roce se hormony začínají vracet do normálu a přijde ono ‚procitnutí‘.

Oslava vašeho třetího výročí může mít hodně hořkou příchuť. Tříletá krize je totiž prokázaná diagnóza. Jestli jste během prvních měsíců partnerství či manželství měli nějaké pochybnosti, ale podařilo se vám je zahnat, po třech letech vztahu to zákonitě praskne. Naplno si uvědomíte všechny kladné i záporné vlastnosti své­ho partnera, odlišnosti vašich povah, zájmů i názorů. Pokud dokážete přijmout fakt, že je to přirozený vývoj vztahu a že váš partner je takový, jaký je, tato krize vás neohrozí. Počítejte ale s tím, že může trvat i několik měsíců, než pocit rozčarování ode­zní. Podstatně horší je krize sedmého roku. To je hranice, přes kterou se řada dvojic nedostane. Do vašeho života se totiž vloudí nepřítel jménem stereotyp. Máte pocit, že už jste s partnerem všechno zažili, že už vás s ním nic nového, krásného nečeká. NĚCO vám prostě začne chybět a vztah uvízne tak trochu na mrtvém bodě. Nespokojenost a jakási beznaděj, která vám začne otravovat náladu i život, se čím dál častěji dostává na povrch v podobě výbuchů vzteku a ošklivých hádek. Právě v této době mnohé dvojice přestávají bojovat o svůj vztah a vše řeší poněkud zbytečně rozvodem či rozchodem. Neuvědomují si, že i v dalším vztahu je nejpozději za sedm let čeká ta samá situace. Neusínejte na vavřínech ani nejednejte unáhleně, začněte se zase zajímat jeden o druhého a vraťte do svého života vzrušení.