25. dubna 2012
Tím, že jste se s krasavcem z baru vyspala hned při prvním rande, už nikoho nepohoršíte. Myšlení se změnilo, ale pěti zásadám šťastného vztahu záruční doba nikdy neprojde.

„O lásku musíš pečovat,“ připomíná mi často babička. Jak ale zařídit, aby láska vydržela? Dost lidí si myslí, že když jim vztah chřadne, měli by s partnerem trávit víc času. Podle psychologů ale záleží spíš na tom, jak společný čas trávíte. Děláte něco pro to, abyste jeden druhého pořád přitahovali? Zkuste se spolehnout na vztahové zásady prověřené časem. V padesátých letech Marilyn Monroe o lásce poznamenala: „Je lepší být totálně směšná než totálně nudná.“ O šedesát let později pronesla Halle Berry jinými slovy totéž: „Být sexy je stav mysli – jde hlavně o přirozenost. Mějte ráda samu sebe i ve chvílích, kdy si nepřipadáte zrovna k pomilování.“ Paris Hilton to vidí po svém: „Jediné pravidlo je nebýt nudná a hezky se obléknout, ať jdete kamkoli.“ Držte se následujících pěti nesmrtelných zásad a vaše láska bude pevnější než železobetonový most.

Dopřejte mu soukromí
Každý z partnerů si zaslouží prostor, kam se před tím druhým může schovat, kdykoli to potřebuje. Pokud váš milý prohlásí, že potřebuje být chvíli sám, dopřejte mu to. A přitom si užívejte pocitu, že máte taky možnost věnovat se svým zájmům a přátelům. „Požadavek, aby partneři všechen volný čas trávili společně, je přehnaný,“ vysvětluje psychiatr Ján Praško v knize Asertivita v partnerství. Odborník na vztahy upozorňuje, že pod touto představou se často skrývá závislost na druhém. Když se na milého přisajete jako klíště, dřív nebo později se spolu začnete nudit, polezete si na nervy a ztratíte společná témata. Pravidlo o soukromí se týká i počítače, e-mailové schránky nebo mobilu. Jestliže se partneři navzájem kontrolují, lásku to dusí. Důležitá je naopak důvěra. Možná vás v minulosti někdo zklamal a teď vám připadá těžké mužům věřit. Proč by za to ale měl platit váš současný? „I když třeba má pro vaše problémy s důvěrou pochopení, nakonec ho to stejně umoří a bude mít pocit, že ho nemilujete,“ varuje britský psycholog Richard Templar v knize 100 zlatých pravidel pro lásku a přátelství. Pokud už vás jednou zklamal, třeba vás podvedl, problém si s ním vyříkejte, a jestliže se jeho chování nezmění, včas se s ním rozejděte. Špehování ještě žádný vztah nezachránilo.