21. dubna 2012
Čím bližší vztah, tím jasnější pravidla stanovte.

Těchto pět pravidel vyvěste na lednici dřív, než si k vám nejlepší kamarádka nastěhuje šatník, domácí zvířectvo, milence i přítele.

Nakreslete si hranice
Když Jarčiny spolužačky objevily levnou garsonku, okamžitě jásala nad možností bydlet za pár kaček a ještě si užívat. Jenže idyla ve třech se nekonala. Nejdřív totiž musela překousnout mužské návštěvy a pak se jednou z víkendu vrátila o den dřív – a v bytě se konala swingers party. Tu noc se Jarka potřebovala vyspat na pohovor, jenže u její postele se uhnízdili čtyři chlapíci ve slipech a začali hrát na kytaru. Ráno jí sousedka pohoršeně vyčetla, že se nestydí za noční vyvádění. Práci Jarka nakonec dostala, ale ještě v témže týdnu požádala o vrácení nájmu a odstěhovala se k rodičům. „Než se rozhodnete pro spolubydlení, zvažte, jak těsné soužití vám bude vyhovovat,“ zdůrazňuje psycholožka Jitka Herlesová z pražské soukromé kliniky.
Ujasněte si předem: Potřebuji vlastní, neprůchozí pokoj, nebo se raději v ložnici zabydlím s někým, s kým si budu moct povídat? Chci vědět, že do bytu 1 + k. k. přijde návštěva? Vadí mi hlasitá hudba, nebo ji při večírku pouštím jako první? Děsí mě kamarádka odcházející do práce v mém tričku, nebo budu ráda sdílet naše šatníky? Kdo kromě nás ještě dostane klíče od bytu?