18. dubna 2012
Nemyslí to vážně, přestože se smrtelně vážně tváří, když říkají: „Ještě jednou a okamžitě podávám žádost o rozvod.“

Jakékoli výhrůžky, hrozby a ultimáta jsou nebezpečným a riskantním tancem na tenkém ledě. Dvacetkrát se na něj můžete vydat a nepraskne, ale po dvacáté první zahučíte do ledové vody, ze které se těžko dostává ven. Je to podobné, jako když se žena snaží dosáhnout svého tím, že partnerovi odepírá sex. Jestliže to přežene, partnerovi dojde trpělivost a po sexu se poohlédne někde jinde. 

Totální vyhoření
„Několik let jsem měla v manželství docela dost velkou převahu,“ říká čtyřiatřicetiletá Martina. „Manžel o mě dlouho usiloval, než jsem s ním začala chodit a pak než jsem kývla na jeho žádost o moji ruku. Byl opravdu hodně zamilovaný. Bral to jako svůj největší životní úspěch a já toho začala nejprve trochu využívat a potom zneužívat. Nebylo to z mé strany cílené, ale když se na mě díval těma psíma očima, tak nějak se stalo, že jsem si ho uvázala na pomyslné vodítko. Stačilo lusknout prsty a on se snažil vyhovět. Pokud se mi něco nelíbilo, pohrozila jsem mu rozvodem. To zabralo spolehlivě. Úplně ho to ochromilo hrůzou. Já byla na koni a mohla si diktovat podmínky.

Trvalo mu to několik let, ale nakonec se vzepřel. Vlastně nešlo tak docela o vzpouru, spíš bych řekla, že totálně vyhořel a najednou ke mně nic necítil. Bylo mu jedno, co se s námi stane dál. Po jedné mé výhrůžce se na mě totiž podíval a sdělil mi, že když je tedy tak děsně neschopný a tak přízemní, asi bude opravdu lépe, když odejde a nebude mě dál trápit svojí přítomností.

Vyrazil mi dech. Teď jsem to byla já, kdo zíral. Chvíli jsem si myslela, že to nemyslí vážně, a řekla mu, ať tedy jde. Čekala jsem, že mě zase jako vždycky začne přemlouvat a že mi bude vyznávat lásku. Jenomže on se otočil, vzal si bundu a odešel ke kamarádovi. Mně postupně došlo, jak nemožně jsem se chovala. Nakonec jsme se nějak domluvili, ale museli jsme začít úplně znovu. On si uvědomil, že nejsem jediná na světě a že bylo dost ponižování, a já si uvědomila, jak moc mi na něm záleží.“