16. dubna 2012
Konec zimy a příchod jara provázejí rituály, jejichž původ už si ani neuvědomujeme. Pojďte se s námi přiučit z pohanských zvyků a kouzel, které si můžete sami vyzkoušet...

Pošlete zimu k vodě!
Vynášení Morany – Smrtky, zkrátka Zimy nadchne zejména matky malých dětí, které mohou dát průchod své kreativitě, vyrobit strašidlo na klacku, najít pěkný vodní tok a strávit jeden víkendový den jeho topením. Rituál však není nezajímavý ani pro ty, kdo se vyráběním Morany nechtějí mořit ani náhodou. Jeho původní smysl byl totiž očistný – voda, kterou už nesvírá led, odplavuje smutky a zimní deprese. Nechci vás navádět k znečišťování vodních toků, ale hodit do dravého jarního proudu symbol zimních starostí není špatný nápad a naši předkové dobře věděli, proč podobné věci dělají. Může to být snítka jmelí, poslední zbytky vánoční jehličnaté dekorace nebo (u těch, kteří si dají tu práci) třeba list papíru se seznamem věcí, na něž chcete s jarem zapomenout. Jaro, to jsou totiž nové začátky, jaro přináší naději.

Sexy divoženky
Loučení se zimou je jedna věc, přelom dubna i května už však nabízí něco víc. Příroda se vzbudí, kabáty putují do čistírny, okna se otevřou… a přichází jedno z nejbujnějších období roku. Pro pohany dříve i dnes je Beltine, nebo chcete-li Filipojakubská noc, jedním z nejvýznamnějších (a nejzábavnějších) svátků. Za starých dobrých časů se o Beltine žehnalo polím opravdu inspirativním způsobem, milující se dvojice praktikující ,zelené manželství‘ jim předávaly svou plodnost, dnes jsme přece jen změkčilejší a k sexu v brázdě se v začínajícím jaru odhodlá jenom málo dvojic. Jestli byl však od dětství vaší džunglí pouze vnitroblok, nemusíte se přemáhat a pobíhat po rozmáčeném strništi jen proto, abyste tradicím učinili zadost. I lidé jsou živá příroda, a tak můžete Beltine oslavit s nimi v podstatě kdekoli, třeba na koncertě. Až půjdete pozdě v noci domů, může na vás jaro dolehnout silou naprosto netušenou a možná dokonce v nějaké té brázdě skončíte. Moc přírody někdy bývá nekompromisní… K oslavám na louce i na balkoně můžete popíjet tradiční nápoj Beltine – pampeliškové víno, které se připravuje na den svatého Jiří, tedy 23. dubna.