13. dubna 2012
Není hádka jako hádka. Partnerských sporů existuje několik druhů. Naučte se je nejen včas poznat, ale také vyřešit s minimálními následky na vašem vztahu.

Psychologové tvrdí, že páry, které se nehádají vůbec, směřují k velkému třesku. Až bouchne naráz všechno, co dvojice zametla pod koberec, nastane pravděpodobně krize. Průběžné porovnávání názorů, určování mantinelů a ventilace vlastních pocitů jsou pro kvalitu vztahu nesmírně důležité. „Problém je, že velké procento lidí nedokáže hádku nebo ostřejší výměnu názorů udržet v rozumných mantinelech a vytěžit z ní to pozitivní,“ prohlašuje psycholog Karel Červinka. Aby se vám to povedlo, je užitečné vyznat se v druzích partnerských hádek a naučit se, jak se v nich chovat. „Hádky hrají důležitou roli při tvorbě a posilování pout uvnitř rodiny,“ tvrdí britský psycholog Mark DeNetto, který na téma hádek loni vedl rozsáhlý výzkum. „Fungují totiž jako ‚vypouštění páry‘ pro jednotlivé členy rodiny, takže menší hádky jsou pro rodinný život pozitivní.“

Tady je přehled pěti nejčastějších sporů, které by se mezi vámi mohly rozhořet:

Hádka z únavy
Vy máte před sebou uzávěrku termínu, on složité obchodní jednání, na které se musí pečlivě připravit. Poslední dvě noci jste se ani jeden moc nevyspali, na něj leze chřipka a vy cítíte, že PMS nabírá na otáčkách. Ideální konstelace k tomu, abyste se dostali do víru jednoho z nejnebezpečnějších druhů hádek. Strhne se obvykle pro malichernou příčinu, motá se v kruzích a jen těžko ukončuje. Z původně bezvýznam­né příčiny se vztahem řítí kalamita. Víte, že byste měla přestat, že to nikam nevede, všechno se jen zhoršuje – a přesto se protáčíte na místě. Naštěstí se muži k tomuto typu hádek staví striktně: buď se otočí a usnou, nebo rázně dávají najevo, že dál pokračovat nehodlají.

Zakázané věty: „Ty nic nevydržíš.“, „Podívej se na sebe, jak hrozně vypadáš.“ „Dřív jsi na tom byl/a líp.“, „Ty už mě nemiluješ.“
Jak z ní ven: Jedině tak, že utnete debatu a rozdělíte se nebo si půjdete rovnou lehnout. Když už se pohádáte, nesnažte se uzavřít rozhovor smírem za každou cenu. Tentokrát na 100 % platí: Ráno moudřejší večera. Je velmi pravděpodobné, že se s čistou hlavou příčině sporu společně zasmějete nebo po ní ani nevzdechnete.