13. dubna 2012
Nenechte se mýlit – léto není daleko. Pokud si chcete s partnerem naplánovat ideální dovolenou, máte ten nejvyšší čas. Víme, jak na to.

Dovolené se vyplatí věnovat předem dostatečnou pozornost, ať už se chystáte na svou první společnou akci, nebo jich máte za sebou několik. Zvýšíte tak své šance eliminovat různá nedorozumění a zádrhele, které by vám společné prázdniny mohly zkazit, nebo dokonce způsobit rozvrat vztahu. Nebyli byste ani první ani poslední, komu by nepodařená dovolená pohřbila nadějnou lásku. Jestliže toužíte strávit letos (konečně) pohodovou dovolenou se svým partnerem, přečtěte si, jaká předběžná opatření vám ji pomohou zajistit. Dopředu však počítejte s tím, že bez kompromisů to nepůjde.

Otevírání peněženek
Otázka financí patří k nejdůležitějším. A nejožehavějším. Čistě teoreticky mají výhodu ty páry, které drží společnou kasu a vědí, co si mohou dovolit a co ne (prakticky to nefunguje vždycky – někdo je větší šetřílek, jiný grand…). Dvojice, které vedou účty odděleně, se musí na plánovaných výdajích dohodnout. Podle psychologů je v takovou chvíli nejnáročnější situace, kdy větším množstvím prostředků disponuje žena, ráda by jela na drahou dovolenou, ale její partner dostatek volných peněz nemá. „Je těžké radit obecně,“ zamýšlí se psycholog Karel Červinka. „Záleží na mnoha okolnostech. Buď se ta dotyčná musí přizpůsobit možnostem partnera, nebo mu vysvětlit, proč je pro ni podstatný společný zážitek a nikoliv fakt, kdo dovolenou zaplatí.“ Což je samozřejmě těžké – můžete ale darovat partnerovi dovolenou například při vhodné příležitosti nebo zahrát záležitost do prozatímního autu dohodou „Příště platíš ty“ (je-li možná).  Jestliže ovšem partner pojal placení dovolené jako dárek pro vás, zvažte, jakou k tomu má motivaci. V případě, že by si vás chtěl zjevně svým gestem zavázat nebo se s ním vůbec nedá vyjednávat o náplni dovolené, odmítněte. Jinak ale není žádný důvod mu tohle gentlemanské gesto kazit.