30. března 2012
Ve vztahu se musí dělat kompromisy. Ale vážně by vás někdy napadlo, čeho všeho se budete muset vzdát?

Ničeho, odpověděly bychom nejspíš v dobách, kdy jsme ještě měly ideály a malovaly si budoucnost růžovými barvami. Ničeho zásadního. Maximálně toho infantilního růžového trička s obrázkem rozesmáté kravičky. Možná bychom byly ochotny vyhodit z postele i obrovského plyšového medvěda, kterého nám věnovala k osmnáctinám nejlepší kamarádka, kdyby na tom vážně trval a argumentoval nedostatkem místa.

Rovněž ty báječné spodky po dědečkovi, ve kterých se tak dobře spí, které dokonale hřejí a o nichž si myslíme, že nám sluší víc než nějaké podvazky, nakonec oželíme. Dobře, ještě něco zvládneme. Občas mu uvaříme a uděláme to rády, když nás nebude nutit a budeme to moci dělat tehdy, kdy se nám bude chtít. Copak všechny ty oběti nestačí?

Vyberte si…

Nestačí. Není v tom žádná ironie, nežehráme na mužské pokolení, protože něco obětovat musí obě strany, ale zkrátka a dobře s tričkem, medvídkem a spodky po dědečkovi s největší pravděpodobností neuspějete. Kdyby partnerovi vadilo jenom toto, pak by byl úžasný. I když… Podíváte-li se na jeho požadavky z druhé stránky, pokud by dělal problémy pouze kvůli tričku, medvídkovi, spodkům po dědečkovi a podobným maličkostem, pak by byl malicherný a netolerantní. Vyberte si.

V každém případě byste měla dopředu počítat s tím, že sen, na nějž jste se upnula, je pouze sen. Něco budete muset obětovat. Například část svých zájmů, zálib a koníčků. Jestliže jste až doposud měla každý večer zaplněný, pak se budete muset smířit s tím, že některých aktivit je třeba se v zájmu harmonického vztahu vzdát. Pokud se jich vzdát nedokážete, nejspíš je načase začít uvažovat o tom, proč tomu tak je. Další obětí je čas. Zamilovaný člověk dokáže obětovat i poslední vteřiny a nijak mu to nevadí.

Avšak jednou zamilovanost přejde. Přijde všední život… Obětovat je nutné spoustu dalších věcí – například nezávazné vztahy, milence i potenciální milence. Svobodný a nezadaný člověk se nemusí ohlížet na ostatní. Nemá žádné závazky a v tomto smyslu nikomu nic nedluží. Zadaný ano.