26. března 2012
Tak se to stalo i vám. Zamilovala jste se do kolegy. Láska na pracovišti má svá specifická úskalí a znamená životní komplikaci, i když je šťastná. Natož když až zase tak moc důvodů ke spokojenosti není...

Potkala jste ho včera u kopírky a podlomila se vám kolena. Číháte na chvíli, kdy půjde do kuchyňky, abyste se tam nenápadně mohla vydat také. A každý den doufáte, že si k vám přisedne na obědě a domluví si s vámi schůzku po pracovní době. Nebo to má celé ještě jeden závažný háček – jste ve vztahu podřízená-nadřízený, anebo naopak. Ať už je vaše láska teprve v začátku, nebo už spolu chodíte, neberte fakt, že oba máte stejného zaměstnavatele, na lehkou váhu. Existují pravidla, kterých byste se měli držet, abyste zbytečně neztratili jeden druhého nebo některý z vás zaměstnání.

Nejste jediná

Podle odborníků na mezilidské vztahy začíná na pracovišti každá pátá láska. Schválně se zkuste zeptat některé kamarádky, jestli nemá se vztahem ze zaměstnání zkušenosti, možná dokonce víte o několika manželských párech, jejichž láska přerostla z kolegiálních vztahů. Statistiky uvádějí, že například mezi úřednickými profesemi prožil minimálně románek nebo rovnou vztah na pracovišti každý druhý úředník. Romantický vztah na pracovišti zažilo 40 % zaměstnanců, uvádí výzkum společnosti American Management. Více jsou k nim náchylné ženy – 42,9 % oproti 34 % dotázaných mužů.

Expertka na etiketu Barbara Pachter pro internetový server uvedla: „Dává to smysl. Je tomu tak proto, že lidé tráví v kanceláři stále více hodin a jsou stále spolu.“ Společné téma k rozhovorům, společné zkušenosti s nadřízenými, společné obědy, společné řešení zapeklitých pracovních problémů… Podle psychologů vzniká mezi kolegy napřed přátelské pouto, které má ovšem velmi často tendenci přerůst v ‚něco‘ víc.