19. března 2012
Zkuste si představit, jaké by to bylo se ode dneška do konce života už nikdy s nikým nemilovat. Strašné? Jenže co když nemáte na vybranou?

Po rakovině prsu je rakovina děložního čípku druhou nejčastější příčinou úmrtí žen na rakovinu. Každý den na celém světě podlehne následkům této nemoci až 650 žen. Ty, které boj přežily, vyhrály nad rakovinou jen jednu bitvu, ne celou válku. Pokud se nemoc nepodaří podchytit včas, můžete si nést následky po celý zbytek života. Žádné děti. A třeba ani sex.

Otázky a odpovědi

Ann Graham z Meridenu se o svém onemocnění dozvěděla krátce po čtyřicátých narozeninách. To, že je v rizikové skupině ohrožených žen, věděla zhruba sedm let, nikdy ji však nenapadlo, že by se onemocnění mohlo vymknout kontrole. „Na prohlídky jsem chodila každé tři měsíce a podle mého lékaře bylo vždycky všechno v pořádku." Jak se však ukázalo, zatímco děložní čípek se jevil jako „zdravý", hned vedle něj začalo rakovinné bujení. Bohužel se dostalo do takového stadia, že Ann musela podstoupit chemoterapii i radikální operaci.

„Jakmile jsem se o nemoci dozvěděla, probíhalo mi stále dokola hlavou, jestli nemoc přežiju, jestli budu moci mít děti… ani náhodou mne nenapadlo, že tento druh rakoviny může mít ještě jiné, fatální důsledky. Takřka nikde se nedočtete, že už možná nikdy v životě se nebudete moci fyzicky milovat. Představte si, že je vám čtyřicet, nemáte partnera, nemáte dítě – jaké jsou pak šance na spokojený, naplněný život, když nic z toho nikdy nebudete moci mít? Nebo snad znáte muže, který by byl s ženou deset nebo dvacet let, aniž by ve vztahu hrál nějakou roli sex?"

Nekonečný boj

Zatímco lékař sledoval u Ann Graham nález na děložním čípku, rakovinný nádor bujel na vnější straně pochvy. Proto se ho také nepodařilo odhalit zavčasu a konečný verdikt byl ještě horší, než odborníci i pacientka očekávali. Metastáze se dostaly i do okolních tkání. Léčba trvala celých pět let, než si mohla bývalá recepční říci, že má to nejhorší za sebou. Její tělo muselo projít intenzivní chemoterapií i silným ozařováním. Ann byla tak zesláblá, že měla problém v sobě udržet jakoukoliv stravu. Zhubla, neměla sílu „normálně" fungovat, musela držet přísnou bezlepkovou dietu.