30. září 2010
Možná s ním právě miminko čekáte. Nebo třeba teprve z nějakého důvodu přemýšlíte, jestli nehledat jiného otce budoucích dětí. A dá se vůbec poznat, jaký bude táta?

Samozřejmě, že stoprocentní odpověď na vaše otázky vám nikdo nedá, dokud se dítě neocitne na světě. Přesto je však z některých ukazatelů možné odhadnout, jestli je partner schopen postavit se k roli otce správně. Tady jsou některé z nich.

1. Omrkněte tchána
Věnovala jste doposud pozornost spíš jeho matce? Chyba. Tchán není bezvýznamnou figurou na pozadí rodinných vztahů. To, jakým způsobem se chová ke svému synovi, případně dalším dětem v rodině, bude z velké míry určující pro chování vašeho partnera k vlastním ratolestem. Takže na něj promptně zaměřte pozornost, abyste věděla, do čeho jdete. Pokud se vám něco nelíbí, určitě to v soukromí partnerovi vhodnou formou sdělte. Tahle prevence se později vyplatí.

2. Ptejte se na jeho dětství
Minule jste se na návštěvě u jeho rodičů pěkně nudila. Tentokrát navrhněte užitečné zpestření. Nechte si večer vytáhnout rodinná alba a poslouchejte, jaké prožil váš miláček dětství. Je naprosto jasné, že sám jako otec bude postupovat podle zažitých modelů. Jestliže chodil s dědečkem či s tátou chytat ryby, je dost pravděpodobné, že to se svým potomkem bude chtít udržovat tradici. Muži, jejichž otcové celý život proleželi na gauči s novinami, si musí jiný druh chování napřed osvojit – mějte s nimi víc trpělivosti, ale zároveň jasně definujte, jak byste si společné chvíle a jeho podíl na výchově představovala. A pak jsou tu ještě extrémy – muži naštvaní na své otce, kteří se zapřísáhli, že budou úplně jiní. Z takových jsou obvykle pozorní otcové, pokud svůj záměr chorobně nepřehánějí.