16. března 2012
Proč si muži často mylně tlumočí váš mírný zájem jako okamžité pozvání do postele? A je to vlastně mylně?

Denisa jde s kamarádkou Šárkou na skleničku do baru. Má na sobě triko s odhalenými zády a sukni, která nedovoluje více než pětistupňový úklon. Její obličej zdobí kouřově obkroužené oči a šarlatová ústa. Během dvaceti minut na stole přistanou dva panáky: „Tamhle od toho pána," uklání se číšník. První, co Denisa zaregistruje, je, že tamhleten pán je velmi pohledný. Druhé je, že je jí velmi povědomý – no jistě, vždyť je to ten nový účetní vedle z kanceláře! Jde poděkovat a dává se s účetním, teď už Jirkou, do řeči. Za chviličku mávají na Šárku, ať si přisedne. Jirka je zve na večírek kamarádovy firmy, a tak si všichni tři berou taxi do přeplněného klubu. Kamarád se ukáže být nemluvný a ženatý, takže Šárka se brzy vytratí. Denisa protancuje s Jirkou celou noc.

Ve čtyři ráno Jirka navrhne, ať se jdou trochu prospat k němu, bydlí blízko kanceláře. Značně ovíněná Denisa souhlasí, je vděčná, že nemusí řešit shánění účtu ani taxíka. Jen co se natáhne v posteli, Jirka se na ni vrhne. Denisa vyskočí a dívá se střídavě vyděšeně a naštvaně.

„Ty sis myslel, že s tebou budu hned spát?!" Jirka se tváří střídavě překvapeně a naštvaně. „A co sis myslela ty?!" Denisa neví, co si myslela. Jediné, co ví, je, že se nikdy nenadála, že se v téhle situaci ocitne ve třiatřiceti letech se stejně starým chlapem. Snad čekala, že chlapi v tomhle věku už jsou moudří a zkušení, rozdávají pozornost zdarma a těší je flirtování pro nic za nic. Jirka také čekal, že ženská po třicítce už je moudrá a zkušená, totiž že ví, že v momentě, kdy přijala drink, lepila se na muže celou noc při tanci a šla se k němu vyspat, slíbila mu tři věci: sex, sex a sex.

Kouřové signály

Průzkumy prokazují, že muži často přeceňují zájem žen o sex. Ženy naopak snadno podcení fakt, že v momentě, kdy mužské oko padne na hluboký výstřih a odhalené nohy, s téměř stoprocentní jistotou myslí na jedno (ne, není to rybaření). Přestože statistiky se v těchto číslech liší, většina z nich uvádí, že nám trvá přibližně devadesát sekund až čtyři minuty, než se rozhodneme, jestli nás někdo přitahuje, či nikoli. Až 55 procent dojmů, které o vás druzí sbírají, pochází z vašeho body language a 40 procent z tónu, rychlosti a zabarvení vašeho hlasu. Pokud jste až doteď věřila, že všechno záleží na vaší vtipné odpovědi, uklidněte se, protože jen sedm procent z dojmů pochází z toho, co skutečně říkáme.

(To neznamená, že můžete vykládat o páření šneků donekonečna – obsah začne být důležitý později.) Ne že bychom ve vás chtěli vzbudit paranoiu, ale v podstatě se dá říct, že ve chvíli, kdy jste na někoho pohlédla a kdy jste k němu přistoupila, je jeho první dojem z vás z 80 procent hotový. Mnozí z nás nedoceňují moc signálů, které na sebe podvědomě vyšleme. Pohození mobilu na stůl, rychlý nebo naopak zdlouhavý pohled, natočení odhalené nohy tím či oním směrem – tím vším dáváme opačnému pohlaví zprávu, aniž bychom si toho většinou byli vědomi. A příslušníci opačného pohlaví vše zaznamenávají, aniž o tom vědí. Je však téměř mimo naši moc, jak si tyto signály druzí tlumočí. Je až s podivem, jak podobné si naše signály bývají – jako bychom všichni jeli podle stejného scénáře romantické komedie.