12. března 2012
Krevety k večeři, postel posypaná růžovými lístky a svíčky... myslíte, že to je novinka? Kdepak, jsou to omleté triky staré tisíce let a vším, co se dnes radí v časopisech, by vás nejspíš okouzlovali už svůdníci ve starověku.

Když pozorujete namlouvací rituály zvířat, je jasné, kde mají romantické tradice svůj původ. Někteří zvířecí milenci mají záviděníhodnou trpělivost! Například vlci prokazují své dámě pozornost po celý rok, nosí jí maso, hlídají, aby měla klid, a v lednu se pak možná dočkají sladké odměny. Který lidský kavalír by to ]dal?

Něžné doteky, dobré jídlo a lichotky, takové jsou námluvy už od pravěku, nenechejte se zmást vtipy o ženách odvlékaných do jeskyně za vlasy. Ani zvířecí rituály před pářením nejsou jiné, milostné hrátky prostě vyžadují jisté sympatie a sympatie dámy se nejsnáze získají právě různými ,požitky‘. Nejsme zase tak daleko od pravěkého páru, který se choulí u ohně a ukusuje maso, jenom ta naše forma svádění je trochu propracovanější, z vatry zbyly hořící svíčky nebo krb a sousta do miláčkových úst podáváme spořádaně vidličkou.

Voňavý kýč

Ovidius je autorem slavné básnické sbírky Umění milovat, ale není zrovna korouhevníkem romantiků. Ke každé sváděcí radě má i komentář, který nadpozemskou lásku vrátí na zem, třeba radí, jak se vyhýbat dívkám na jejich narozeniny, když má člověk právě hluboko do kapsy, či jak se vykroutit z milostné pletky, když je děvče příliš žhavé do vdávání. Umění milovat však dokazuje, že už před naším letopočtem lidé řešili stejné problémy, a dokonce i stejnými prostředky, a o květiny a drobné pozornosti nebyla nouze.

I tehdy zvali mládenci své vyvolené do divadla a do cirku (jen program býval trochu jiný) či na procházku. Neprovdané dívky však musely mít ,garde‘ a to je možná právě moment, který si svůdné náznaky vynutil. V dobách přísných mravů romantika kvete, naopak rovnostářská společnost ji moc nepotřebuje. Pozvat dámu na skleničku a pak do postele je snadné a fér, ale samozřejmě to nedosahuje kouzla upuštěných kapesníčků.