9. března 2012
Povězte nám, jak a o čem se s partnerem bavíte, a my vám povíme, jaký máte vztah.

Podle čeho si vybíráte partnera, se kterým hodláte mít vážnější vztah? Dáte na první pohled? Na erotickou přitažlivost? Na shodu v sexuální oblasti? Na barvu očí? Stav konta? Typ vozu a značku společenského obleku? Německý filozof Friedrich Nietzsche napsal: „Dříve, než vstoupíš do manželství, si polož otázku: ,Věříš, že se s touto ženou budeš až do stáří dobře bavit?‘ Všechno v manželství je pomíjivé a vášeň pomine ze všeho nejdříve. Většinu času zaberou rozhovory.“

Slova víc než sex?

Partneři spolu většinu času promluví. Baví se častěji, než se spolu milují, a pokud jsou nuceni řešit starosti běžného soužití a výchovné problémy svých dětí, pak mluví opravdu velmi často, když tedy opomineme extrémní případy, kdy spolu partneři z nejrůznějších důvodů nekomunikují takřka vůbec. Je třeba vyřešit, kdo udělá tohle, kdo tamto, kdo si vezme na starosti vodění dětí do školy, kdo velké nákupy, kdo se bude starat o složenky nebo kdo půjde na třídní schůzku. O dětech se partneři nebaví zdaleka jenom v souvislosti s třídními schůzkami a snídaněmi.

Probírají jejich chování, své vlastní chování vůči nim a výchovu jako takovou. Partneři jsou nuceni spolu komunikovat nejenom o běžných záležitostech všedních dní, ale také o širší rodině – o svých matkách, otcích, sourozencích a dalším příbuzenstvu. Nedělají to sice každý den, ale čas od času se jim příbuzní připomenou, ať už sami od sebe, nebo pod vlivem okolností, jako jsou narozeniny, rodinné sešlosti či nejrůznější svátky a výročí.

Pak je tu práce. Pro oba je důležitá, mluvit o ní potřebují a nezáleží, jestli s ní jsou spokojeni, či ne. V prvním případě se chtějí podělit o radost a o své úspěchy, v druhém si postěžovat, protože doufají, že partner jim poskytne útěchu. Dalším okruhem rozhovorů jsou jejich zájmy a různá témata, která se jich dotýkají. A konečně se baví také o sobě a o svém vztahu včetně sexu. Všechny rozhovory vztah nějakým způsobem utvářejí, všechny mohou partnery sblížit a všechny mohou vést k hádce. Záleží na mnoha okolnostech.