5. března 2012
Může jakkoli dlouhé záměrné odloučení vztah zachránit? Je řešení si od sebe „odpočinout“?

Text jednoho českého zamilovaného hitu zní: „Den co den se ráda vedle tebe probouzím, a pozdě večer s tebou usínám…“ Krásné. Jenže tak to většinou bývá jen v začátcích vztahů, nebo ve vztazích velmi harmonických, kterých je, když se kolem sebe poctivě podíváte, jako šafránu. A tak se stane, že najednou máte chuť zazpívat si trochu drsnější text v hardcore stylu: „Milačku, sem na tebe alergická, lezeš mi už krkem, potřebuju se trochu nadechnout, vyčistit si hlavu a vidět nás dva trochu jinak…“

Pokud to tak cítí i partner, vyhlásíte ve vzájemné shodě vztahovou pauzu. A vaše šance na „přežití“? Psychologové a odborníci na vztahy jsou – co se výsledků vztahových pauz týče – rozděleni na dva tábory. Jedni tvrdí, že pauza může vztah zachránit, druzí, že ho pohřbí. Takže sázka do loterie. Jestli máte naději nebo ne, závisí asi nejvíc na tom, co mezi vámi je. Jaké má vztah kořeny, jaké máte záměry. Je dobré se podívat na věc upřímně a nelhat si do kapsy – chyby druhých vídáme často snadno, ale vidět naše vlastní vždy nemusíme.

Happy end

Monika a David spolu byli od maturity, byli hodně zamilovaní a ve třeťáku na vysoké zdědili garsonku v Praze. Studovali, milovali se, pařili a úspěšně udělali státnice. Byli si věrní. Vzali se. Pak si každý našli celkem dobré pracovní místo, ona v šestadvaceti otěhotněla, garsonku prodali a pořídili si tři plus jedna na hypotéku. Šel čas, přišlo druhé dítě a prošli klasickým průběhem lidského vztahového příběhu. Ona doma na mateřské, od maturity jen jeden partner, a on, v roli živitele, si vlastně nikdy žádná sexuální a vztahová dobrodružství neužil.

Znal jen Moniku, která je sice velmi hezká, ale i nejdelikátnější mangový džus vás omrzí, když je na stole každý den… Chtělo se mu párkrát někam zmizet a vyspat se tu s tou, tu s onou holkou, která se mu připletla do cesty, ale z přirozené slušnosti, strachu a taky z úcty k Monice to nikdy neudělal. Tlak začal být kolem třicítky obrovský. Měl ji i děti moc rád, ale vidět každý jarní a letní den na ulicích desítky dekoltů, kulatých zadků a gazelích nohou bylo čím dál trýznivější.

Díval se tajně na porno, koukal po holkách a potlačoval to, co se dralo na povrch: samčí přirozenost rozsévat. I ona cítila, že už jejich vztah není to, co to bývalo. Doma bylo čím dál větší napětí. On byl věčně naštvaný, ona smutná a naštvaná nakonec taky. Děti byly ukňourané a často nemocné. Ukázková ponorka. Došli do fáze, kdy byli zralí na rozvod. Jenže to, co tam mezi nimi někde v základu bylo, se nedalo jen tak šmahem zahodit. Úplně se rozejít nedokázali. A ani nechtěli. Byli spolu přes deset let a i to jim pomohlo, že se dokázali domluvit a vyhlásit vztahovou pauzu. Ona zůstala s dětmi v bytě, on se odstěhoval ke kamarádovi, který byl na rok v cizině. Dohodli se, že se budou vídat jen kvůli dětem. Těm řekli pravdu. Že si od sebe potřebují na chvíli oddychnout, a pak se uvidí. Vzaly to v pohodě.