28. února 2012
Nová práce? Vyšší plat? Tyhle tipy vás skamarádí s úspěchem.

Ochočte si kuřáka

Kdo bývá ve firmě nejlíp informován a vy byste si v něm měla bleskově najít spojence? Jsou to kuřáci! Mají přehled, ve kterém oddělení se uvolnilo místo i kde se bude propouštět. Vyběhnou pětkrát denně na deset minut ven před budovu a dávají se při kouření do řeči s dalšími lidmi z nejrůznějších oddělení, s nimiž vy při běžném provozu vůbec nepřijdete do styku. Co probírají? Věci, které je spojují, totiž firmu a práci! Zákaz kouření tyhle venkovní kuřácké dýchánky ještě podpořil a napomohl k nové dynamice pracovních vztahů. Napsal na to téma už vůbec někdo sociologickou diplomku?!

Nechte si dohodit flek

Přes čtyřicet procent zaměstnanců v Česku najde práci díky doporučení svého známého. Vyplatí se prostě znát co nejvíc lidí. Vyzkoušejte pracovní portál JobLink.cz, kde si vytvoříte profil, spojíte se s těmi, které v oboru znáte, a oni vás budou upozorňovat na volná místa a doporučovat firmám. Jde vlastně o českou obdobu portálu v angličtině LinkedIn.
Tip: I když zrovna práci nehledáte, stejně se vyplatí zaregistrovat se a fungovat na síti aspoň jako zprostředkovatel. Pokud na základě vašeho doporučení někdo skutečně práci získá, česká vás finanční bonus!

Naučte se vidět do šéfa

Intelekt a píle většinou k úspěchu nestačí, potřebujete taky rozumět emocím. Pak zvládnete ovládnout vztek nebo úzkost a budete klidnější. Taky odhadnete, co zrovna spolupracovníci nebo šéf cítí a potřebují, a budete se všemi vycházet mnohem líp než kolegyně, která v mezilidských vztazích pořád tápe. Někdo se narodil se silnou emoční inteligencí, ale šestý smysl si můžete vytrénovat i na speciálních kurzech, kde vás naučí s emocemi pracovat.