26. února 2012
Kdyby to bylo třeba, snad by za své muže položily život. Dýchaly by za ně...

Příkladem „obětavé ženy“ je bývalá první dáma Spojených států  Hillary Clinton. V dobách, kdy její Bill kandidoval na post prezidenta, upozadila svou slibně se rozjíždějící kariéru a věnovala se pouze jeho kampani. Když se stal hlavou státu, byla vzornou ženuškou, která stála po jeho boku i ve chvíli, kdy se veřejně přiznával k pletkám s Monicou Lewinsky.

Boj o domácnost

Pro příklady obětování se mužům nemusíme zkoumat jen vody politické. Podle studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a Univerzity Karlovy je to v českých domácnostech právě žena, kdo připravuje jídlo a myje nádobí. Podobně jsme na tom také s nákupem potravin a luxováním. Přestože jsme pokročili v emancipaci mílovými kroky, co se týká péče o rodinný krb, stále jaksi pokulháváme. České ženy se věnují domácnosti denně bezmála tři a půl hodiny, což je dvakrát tolik, než kolik stejným pracem obětují muži. Suma sumárum, za týden to pak udělá jeden celý den, kdy kvůli rodinné pohodě obětavě kmitáme po bytě.

Podle psychologů je přitom právě domácnost území, o které se bojuje na začátku každého vztahu. A zatím, milé ženy, tento boj prohráváme na celé čáře. Ostatně na oltář naší lásky k mužům pokládáme víc, než jen mokrý hadr a koště s lopatkou. Stejně se k obětem staví také řada východních zemí. Přestože ženu uctívají jako bohyni, submisivní pozice k ní prostě patří. Dívky jsou tu vychovávány, aby, až se jednou vdají, byly naprosto oddané svému muži. Musí s ním sdílet tíhu jeho obtíží a být připraveny podstoupit jakékoliv utrpení. Žena je v podstatě synonymem pro obě̌tování se.

Jenom my

Napadlo vás někdy, jak by vypadal svět, kdyby po něm chodily pouze ženy? Ano, vymřely bychom, ale bez dechberoucích korzetů nebo podpatků, které nám nevratně deformují nohy… První krok udělaly například Španělky. Před několika lety chtěly, aby poslanci uzákonili povinnost mužů pomáhat ženám s domácími pracemi. A jaký byl výsledek? Neuspěly. Jaké překvapení, že? I ve Španělsku přece ve sněmovně sedí většina politicky obětavých mužů…