24. února 2012
Nemůžeme vám říct, jak dlouho budete léčit zlomené srdce. Ale dělat některou z následujících porozchodových chyb, znamená ještě víc si ublížit.

Rozchod s partnerem je na žebříčku nejvíce zátěžových stresových situací v první desítce. Nechceme strašit, ale na zlomené srdce se dá i zemřít, byť výjimečně (více viz box). Zkrátka rozchod je síla a vy byste si neměla dál škodit žádnou z těchto chyb, které vaši psychiku pošlou ještě hlouběji ke dnu a situaci jenom zhorší.

1.  Nevrhejte se hned  do další náruče

Netvrdíme, že byste se neměla porozhlédnout kolem sebe po novém objektu zájmu. Herečka Simona Stašová tvrdí, že obraz minulého muže v mysli nejlépe překryje obraz nového muže, i kdyby šlo jen o platonickou lásku. Takže klidně s kamarádkami vyrazte třeba na oldies diskotéku a tam mějte oči otevřené, ale odtud potud. S porozchodovým sexem zacházejte opatrně, zvlášť když o sobě víte, že nemáte ‚hroší kůži‘. Vědci totiž přišli na to, že jestliže budete zlomené srdce léčit náhodným sexem, můžete si uškodit. „Sex po rozcho­du sice může dočasně ulevit od bolesti, ale emoce po něm budou ještě více zmatené,“ varuje australská psychoterapeutka Elaine George. „Sex po rozchodu může být komplikací, zvláště když ho provozuje člověk citlivý, emocionální a rozrušený, který navíc doufá, že vztah bude obnoven. Člověk netruchlí a nestresuje ho pouze ztráta výjimečné osoby, ale také ztráta nadějí a snů o společné budoucnosti, která je najednou vzhůru nohama.“

Nejhorší varianta: Dát se do porozchodového sexu s expartnerem ‚ještě jednou na rozloučenou‘. Zbudou vám jen oči pro pláč a negativní pocity se prohloubí. Vzájemné něžnosti obnovte pouze v případě, kdy si oprávněně myslíte, že se oba máte zájem k sobě vrátit.