9. října 2018
Je to muž, na kterého jste čekala celý život. Milujete ho, je báječný. Ale možná by mohl být ještě trochu báječnější...

Mohl by nosit svetry v jiné barvě, než je růžová a tyrkysová. A taky delší košile. A ty sportovní boty, co si šetří ještě z dob na vysoké, byste také nejraději vyhodila… A když už jsme u toho, nebylo by na škodu, kdyby občas místo na fotbal koukl do knížky… Kromě těchto a ještě několika dalších maličkostí byste na něm neměnila ani vlásek… Podívejme se s nadhledem, jak ho manipulujeme do svých zvyků a do svého vkusu.

Štěstí v nás

V okamžiku, kdy jsme čerstvě zamilované, lehce přehlížíme to, co by se nám na partnerovi po pěti či deseti letech společného soužití jistě přestalo líbit. A dost možná by nám to i začalo lézt na nervy. Iritovalo by nás to. Pokud chcete na své drahé polovičce poupravit pouze zmiňovanou barvu svetrů, nejde o větší překážku vztahu. V tom je jistá lehkost a pochopení. V okamžiku, kdy však zasahujete do osobního života svého partnera příliš, zaděláváte si na problém.

Embed from Getty Images

Určující v tomto ohledu bývá společné bydlení. Do doby, kdy se vedle sebe probouzíte pouze sporadicky a máte stále dvě domácnosti, řadu věcí jednoduše neřešíte. Lehce přehlédnete, že je na umyvadle zaschlá pasta na zuby i to, že váš partner tráví na Facebooku až příliš času. Společná domácnost vyžaduje notnou dávku tolerance a tu s přibývajícím věkem lehce ztrácíme. „Většina z nás si myslí, že to, co nás může udělat šťastnými, nebo naopak to, co je zdrojem našich obtíží, je tam někde venku mimo nás samotné,“ přemýšlí nad tímto tématem otevřeně sexuální koučka Julie Gaia Poupětová.

„A protože v dlouhodobém vztahu bývá partner tím nejbližším, jehož zvyky a konání můžeme pod drobnohledem pozorovat, mylně si myslíme, že když ho změníme, budeme šťastné. Ženy nejsou jediné, kdo se snaží své partnery někam posouvat, muži to dělají také, ale v mnohem menší míře. Pravdou je, že jediný, koho doopravdy můžeme změnit, jsme my sami. Když najdeme odvahu podívat se střízlivýma očima sami na sebe a měnit svoje způsoby chování, zjistíme, že se tím mění i svět kolem nás.“

Ideální muž

Jak vypadá? Podle jedné z anket je duchaplný, pozorný, hodný, pracovitý, nepije, nekouří, je pořádný, čistotný a věrný. Ačkoli žádný takový neexistuje, většina žen vynaloží za celý svůj život spoustu energie, aby ho našla nebo si ho vyrobila. Psychologové – místo snahy poupravovat si partnera k obrazu svému – doporučují maximální toleranci. A za pravdu jim dává i herečka Jodie Foster. „Respektujme, že se muži nemění. Místo toho jim každý den dodávejme odvahu, aby si přáli projevit se jinak. Nesnažte se muže radikálně převychovávat ani předělávat.“ Až vám zase příště bude pít krev nesklopené prkénko nebo nedopitá káva na botníku, vzpomeňte si na začátky vašeho vztahu. Určitě jste ho milovala a drobnosti přehlížela. A určitě se vám líbil i v okamžiku, kdy na schůzku dorazil v růžovém svetříku…