9. září 2010
Síla posvátných run, nejstaršího písma národů žijících na severu Evropy, vyvěrá hluboko v minulosti. Pronikněte do jeho tajů a využijte jeho dávnou sílu.

Kdesi v dávných dobách, kdy Evropou táhly germánské a skandinávské kmeny, vznikla prastará runová abeceda zvaná Futhark. Pro původní skandinávské a germánské kmeny znamenala však mnohem více než jen pouhé písmo.

Staří Evropané věřili, že v runách je zakletá veškerá vesmírná síla. Tím, že člověk jejich symboly tesá do kamene, ryje do dřeva, maluje nebo si je jen v duchu představuje, navazuje s touto energií spojení. Legenda vypráví, že lidstvo dostalo runy do vínku od pohanského boha Ódina. Proto je v Irsku, na Skandinávském poloostrově, ale i u nás či v Rumunsku dodnes najdete vyryté do megalitických menhirů (prastarých svatyň z obřích kamenů), důstojně připomínajících dávné obyvatele těchto míst. Jak sílu těchto magických liter využít dnes? Poradíme vám, jak na to.

Co všechno potřebujete
1. Runy – získat je můžete hned několika způsoby. Úplně nejlepší je vyrobit si je osobně. Sežeňte si pětadvacet kamínků přibližně stejné velikosti a stejné váhy a do nich znaky jeden po druhém vyryjte či je namalujte. Runy můžete vyrobit i ze dřeva, anebo si je prostě koupit. V Čechách se ve formě kamenů shánějí špatně, ale karty s runami koupíte v každém obchůdku specializovaném na magii.

2. Literaturu – nauka o runách je nesmírně obsáhlá, a tak si ji přečtením jednoho článku rozhodně dostatečně neosvojíte. Společně s runovými kartami se prodávají stručné příručky na věštění z run. Dále si pak můžete opatřit některou z kultovních knih oráclistů (tak si vyznavači runové magie říkají). Zkuste například knihu Bernarda Kinga – Runy. Písmo a magie Vikingů z nakladatelství Votobia. Nám se zalíbila také knížka Leszeka Mately Runy.