5. prosince 2018
„Milování? Co to je? Jestli myslíte ty směšné pohyby, které milenci vykonávají, tak ty už jsem zapomněla.“ Kolik sarkasmu a kolik bolesti je v tomto výroku mexické malířky Fridy Kahlo?

Fridin život byl více než vášnivý, o čemž zcela otevřeně píše ve svých denících, ovšem na sklonku života se vinou vážné nemoci musela mnohých potěšení vzdát.

Nemoc může být jedním z důvodů dočasné sexuální abstinence. Dalšími jsou těžký rozchod s partnerem, život „single“, ke kterému se přidá spousta práce a nedostatek času na cokoli včetně milování, špatné zkušenosti z předchozího vztahu či prožité sexuální násilí jako znásilnění nebo sexuální týrání.

Mnohé ženy odmítají sex s kýmkoli, do koho nejsou zamilované, jindy může vztah k sexu výrazně negativně ovlivnit narození dítěte nebo vleklé psychické problémy. Ať už je důvod sexuální abstinence jakýkoli, tím, že zmizí, ještě problémy nekončí.

Embed from Getty Images

Budu to umět?

Objevil se někdo úžasný na obzoru, došlo k usmíření s partnerem, sexuální abstinence začala být na obtíž, vrátila se chuť. V každém případě už sex není chiméra ani něco, co jste prozatím odložila do pořadače s názvem „pro pozdější použití“. Je reálný. Oprášit sexuální život je ale těžší, než by se zdálo.

První otázka, která ženám (i mužům v této situaci) přijde na mysl, zní: „Budu to ještě vůbec umět?“ Sex se občas přirovnává k plavání nebo jízdě na kole. Kdo se jednou naučil plavat a šlapat do pedálů, nikdy to nezapomene, i kdyby v tomto ohledu „abstinoval“ třeba půlku života. Zdánlivě na sexu skutečně není nic složitého.

Z čistě biologického hlediska je sexu schopný skoro každý, kopulační pohyby provádíme instinktivně, na co tedy zvláštní příprava? A protože souložit zvládne každý, dopadne to dobře, nebo ne? Samantha by o tom nepochybovala ani na okamžik, Miranda by zůstala striktně nad věcí, Carrie by si koupila nové boty a jediná Charlotte by začala uvažovat, jestli to nebude trapas, a pokoušela by se ze svých kamarádek dostat návod, jak se mu vyhnout.

Čtěte také: Známe nejvhodnější hodinu pro sexuální radovánky!