27. července 2018
Rozvod či rozchod po několika letech vás sebere úplně stejně a je lhostejné, zda jste na vztah měli papír, nebo jste žili „na psí knížku“.

Chcete svatbu, nebo ne?

Pokud bychom se chtěli dopátrat toho, v jakém soužití se ženy cítí lépe a příjemněji, zda v neformálním svazku, nebo ve vztahu úředně potvrzeném ‚na papíře‘, k jednoznačnému závěru bychom asi nedošli.

„Je v tom generační rozdíl,“ říká PhDr. Ilona Preslová. „Zatímco mladé ženy kolem 20, 30 let považují většinou volné soužití za lepší, svobodnější formu vztahu a připadají si, že je nikdo do ničeho nenutí, generace současných 40 až 50letých žen vnímala kdysi status manželství jinak. Chtěly se vdávat a založit rodinu už jako vdané. Otázka ale je, jak se v nesezdaných vztazích budou dnešní mladé ženy cítit za 10, 15 let, až se budou třeba s partnery rozcházet.“

Doktorka Preslová upozorňuje i na to, že žena se bude ve volném svazku cítit dobře jen tehdy, pokud je to opravdu její volba a o sňatek sama nestála. „Pakliže životem ‚na psí knížku‘ ustupovala jen partnerovi a přizpůsobila se jeho představám, příliš spokojená asi nebude.“

Manželství pro pocit bezpečí 

Embed from Getty Images

Třebaže do žádného vztahu nevstupujeme s tím, že se rozejdeme či rozvedeme, nejde to nikdy předem vyloučit. S ohledem na to je pro ženu jakousi drobnou pojistkou právě manželství, které chrání ji i děti. Ve volném vztahu musí žena na všechny důsledky rozchodu pamatovat sama a zvyknout si na to, že v případě, když jí vztah nevyjde, je zodpovědná sama za se­be.

Manželství ženě poskytuje o něco vyšší pocit bezpečí a jistoty, že daný svazek není možné jen tak bezdůvodně zrušit. Rozebírat všechna pro a proti manželství a volného partnerství, přemýšlet o tom, co je pro ženy lepší, bychom mohli donekonečna. Odpůrkyně manželství by se jistě ptaly, proč se vdávat, když instituce manželství vztah jako takový nezachrání, zmiňovaly by příklady, kdy při sobě manželé nestojí v dobrém, natožpak ve zlém. Silným argumentem by byly i statistiky, které uvádějí, že více než polovina manželství se dnes rozpadá. Zastánci manželství by zase mluvili o tom, že svatbou dávají najevo, že k sobě legitimně patří, že to spolu myslí vážně a že dobrovolně přijímají vzájemnou zodpovědnost.