21. listopadu 2018
Udělejte si pokus: Položte vedle sebe svůj portrét a podobiznu partnera nebo těch bývalých. Podoba čistě náhodná?

Možná jste si všimla, že když se na zájezdu vyvalí turisté z letadla, docela dobře se vám daří odhadnout, kdo ke komu patří. A nejen podle barvy jejich zavazadel. V dlouhodobém vztahu se partneři totiž často začínají postupně podobat jeden druhému. Cpou se podobnými pochutinami, oblečení nakupují ve stejných obchodech, kopírují svá gesta.

Důvodů, proč někteří milenci vypadají, jako by je odlili z jedné formy, najdete ale víc. S člověkem stejného typu se uvolníte snáze než s mužem, jehož vzhled je vám blízký asi jako podnebí na Marsu. Do hry o vzájemnou přitažlivost vždy nacupitá spousta biologických, sociálních a kulturních faktorů, a proto vás spíš zaujme muž, který se vám ve všech ohledech podobá.

Milenci jako dvojčata
Čtyřiadvacetiletá studentka Kristýna začala randit s Tomášem, aniž si jejich vzájemnou podobu uvědomovala. Až když si z nich kamarádi začali střílet a oslovovat je přezdívkou „bráška a ségra“, všimli si, že by se klidně mohli vydávat za dvojčata. „Tomáš mě zpočátku nijak zvlášť neohromoval. Jeho obličej mi ale vždycky připadal sympatický,“ přiznává Kristýna.

Podle psychologů jde o naprosto pochopitelný výběr. S člověkem, který vypadá, jako by odjakživa patřil k vaší nedělní rodinné tabuli, se cítíte spřízněná. Výběr partnera neovlivňuje jen vzhled rodičů, sourozenců či třeba babičky. Hodně na vás působí i jejich smysl pro krásu. Pokud jste odmalička dokola poslouchala, že masité rty působí vulgárně, nejspíš vás černošsky smyslné pysky moc neoslovují.

Vaše vnímání přitažlivosti se odvíjí i od fantazií, jaká toužíte být, jaké máte vzory a jak si představujete ideálního partnera. I tato vnitřní vyladění ale nevědomky pomáhali formovat rodiče. Působily na vás jejich dobré a špatné vlastnosti i půvabné či naopak nepříliš vzhledné rysy tváře. Základní vzory se vám jako mozaika vlepují do paměti v dětství a pak ve vašem nevědomí tiše stanují po celý život. Samozřejmě za velkolepého přispění bližních.

Takže jestliže potkáte někoho, kdo nějak zabrnká na strunu blízkosti, většinou to mezi vámi zajiskří. A nezaujme vás jen vaše vnější podoba, budete vnímat i shody povah. Proto vás někteří lidé nejdříve neohromí, ale když se blíže poznáte, připadají vám krásní.

NÁŠ TIP: Očichejte ho, poznáte, jestli je to ten Pravý