28. listopadu 2018
Milujete svého partnera, ale chuť na fyzickou lásku vás přešla? Netušíte, jak v dlouhodobém vztahu udržet erotický náboj? Byla jste kdysi vášnivá milenka, ale teď dáte večer přednost dobrému filmu, knížce nebo jídlu? Máme pro vás několik tipů, jak najít v sexu znovu zalíbení.

1. Jak skloubit touhu po bezpečí a dobrodružství?

Manželství bylo dříve zejména ekonomickou institucí. Jak říká psycholožka a sexuoložka Esther Perel, dnes po partnerovi chceme, aby byl navíc naším nejlepším kamarádem, zpovědníkem a vášnivým milencem – a to žijeme dvakrát déle než naši předchůdci. Naše úsilí o nalezení bezpečí se ­střetává s touhou po vášni a sousloví „vášnivé manželství“ se často jeví jako oxymóron. Chceme blízkost, dokonalé porozumění, komfort a jistotu na straně jedné a dobrodružství, výzvy, novotu a tajemnost na straně druhé.

Jak tyto protiklady skloubit? „Dejte sobě a svému partnerovi prostor,“ radí Perel. Máte pocit, že partnera nutně potřebujete, a držíte ho proto zkrátka? ­Chyba! Závislost je zabijákem vášně a erotiky. Když vás partner na večírku bude pozorovat z dálky a uvidí, že se umíte dobře bavit i bez něho, budete ho přitahovat.
TIP: Udržujte mezi sebou s partnerem „příjemnou vzdálenost“. Když se od sebe na nějakou dobu vzdalujete, přejte si navzájem hodně zábavy. Nechte partnera, ať má i svůj život, své koníčky a vášně, a to samé dopřejte i sobě. Dodáte tak vztahu potřebnou jiskru.

Embed from Getty Images

2. Domluvte si rande

Krájíte zeleninu na kuchyňské lince, váš partner přijde zezadu a začne vás líbat na krk. Projede vámi neodolatelná touha a začnete se na místě milovat. Že už je to pěkně dávno, co jste něco takového zažila? Že si pod tíhou každodenních povinností oba na sex ani nevzpomenete? Možná byste neměli všechno sázet na spontánnost a vášnivost.

Máme pro vás radu – domluvte si s partnerem rande. Může se konat klidně pravidelně v určitý den v týdnu. Možná vám to připadá totálně neromantické, ale mnohým párům to skvěle funguje. Váš sex nemusí začít horoucím vzrušením. Diana Richardson ve své knize Tantrický orgasmus pro ženy vysvětluje, že spojit se můžete i bez neodolatelného chtíče a že je dobré oddat se spíše klidu a uvolnění. „K milování nepotřebujete spoustu energie, pocit nadrženosti ani sexuální náboj.“

Nemusíte se proto stresovat, jestli se dostatečně vzrušíte nebo jestli váš partner dosáhne erekce. Stačí být ochotna se sexu otevřít a nechat se překvapit, co se bude dít dál. Nemusíte dojít k žádnému cíli, jen si užívejte vzájemné doteky. Připravte se na toto společné milo­vání tak, jak se vám zlíbí. Udělejte si čas a nalaďte se na tu ­zvláštní atmosféru, která je ve vzduchu. Představivost a předjí­mání intimních chvilek hraje totiž v erotičnosti důležitou roli.
TIP: Udělejte si z milování pravidelný rituál. Nejprve vytvořte to, co Esther Perel nazývá „erotický prostor“. Ten vám pomůže naladit se dopředu na milování. Můžete si dát vanu, navonět se, obléct si krásné prádlo, uklidit a zkrášlit ložnici, zapálit svíčky či pustit hudbu. Nevytvářejte tlak a dejte věcem volný průběh.

Čtěte také: Jak na božský orgasmus? Známe tři osvědčené tipy!